Główna

Co to jest i jak działa biokominek?

Wnętrze jasnego, minimalistycznego pokoju z biokominkiem na ścianie

Marzy Ci się kominek, ale nie chcesz zajmować się bałaganem związanym z przechowywaniem drewna i sprzątaniem popiołu? Biokominek może być idealnym rozwiązaniem. Jest on nie tylko wygodny w użytkowaniu, ale również nie wymaga specjalnej instalacji. W tym wpisie poruszymy temat zalet i wad biokominka, odpowiemy na pytanie, jak działa oraz jaki model wybrać do swojego domu.

Jak działa biokominek?

Biokominek to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kominków. To nowoczesne i stylowe urządzenie nie wytwarza dymu, popiołu ani nieprzyjemnych zapachów. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala właścicielom domów i mieszkań cieszyć się ciepłem i przytulną atmosferą w komfortowy sposób. W przeciwieństwie do konwencjonalnych kominków biokominki wykorzystują do wytwarzania płomieni biopaliwo, które bazuje na alkoholu etylowym, a proces jego spalania jest przyjazny dla środowiska. Dodatkowo nie wymagają skomplikowanych instalacji ani połączenia z kominem. Dzięki biokominkom właściciele domów mogą zapewnić sobie ciepło i przytulną atmosferę bez względu na obecność instalacji kominkowych, które są wymagane w przypadku tradycyjnych kominków.

Biokominek – „czym się pali”?

Biokominek jest zasilany biopaliwem w płynie lub żelu wykonanym z surowców roślinnych. Biopaliwo jest spalane do pary wodnej z wydzieleniem śladowych ilości dwutlenku węgla — w stężeniu podobnym do ilości w wydychanym przez nas powietrzu. Urządzenie pozwala nam cieszyć się „naturalnym” płomieniem, zapewniając nastrojową atmosferę bez dymu i nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy wlać płynne paliwo do kominka, aby cieszyć się ciepłem i przytulnym otoczeniem. Warto również zwrócić uwagę na to, że paliwo stosowane w biokominkach tylko nie przyczynia się do emisji szkodliwych substancji, ale także jest produkowane w sposób przyjazny dla środowiska.

Czy biokominek wymaga wentylacji i musi być podłączony do komina?

Biokominki można zainstalować w dowolnym miejscu, ponieważ nie wymagają one systemów wentylacyjnych i kominów jak tradycyjne kominki. To doskonałe alternatywne rozwiązanie, które możesz zainstalować nawet w mieszkaniu, lub biurze. Wprowadź ciepło i piękno do każdego pomieszczenia — salonu, sypialni, łazienki, czy korytarza — bez konieczności uzyskania specjalnych zezwoleń.

Biokominek ile kW?

Biokominek to świetny sposób na stworzenie urokliwej atmosfery w każdym pomieszczeniu.

Czy warto rozważyć jego funkcję także w charakterze urządzenia grzewczego?

Efektywność cieplna biokominka (w zależności od modelu) wynosi około 3 kW. Jest to wartość, która sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 30 m2. Oczywiście są to szacunkowe wyliczenia, które w praktyce mogą się różnić.

Choć biokominki emitują ciepło i są w stanie podnieść temperaturę otoczenia, to nie powinny być brane pod uwagę jako główne źródło ogrzewania w domu czy mieszkaniu. Ich najważniejszym walorem jest estetyka. Efekt naturalnego płomienia sprawia, że możesz cieszyć się ciepłą, zachęcającą atmosferą bez wad, którymi obarczone są tradycyjne kominki opalane drewnem.

Czy biokominek ogrzewa pomieszczenie?

Biokominek to nowoczesny, ekologiczny sposób na cieszenie się atmosferą prawdziwego ognia w domu bez kłopotliwego dymu, czy skomplikowanych instalacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków biokominek nie emituje zanieczyszczeń, ponieważ jest zasilany biopaliwem, które spala się do pary wodnej. Urządzenie to — jako dodatkowe źródło ogrzewania, jest w stanie z powodzeniem podnieść temperaturę we wnętrzu pomieszczenia. Pomimo tego należy pamiętać, że nigdy nie zastąpi on głównego ogrzewania w domu czy mieszkaniu.

Poza wygodą użytkowania i estetycznym wyglądem biokominek jest również znacznie bardziej energooszczędny w porównaniu z innymi rodzajami dekoracyjnego ogrzewania, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób świadomych ekologicznie.

Kominek czy biokominek?

Wybór pomiędzy kominkiem a biokominkiem to coś więcej niż tylko decyzja, jakim rodzajem ognia chcesz się cieszyć. Te dwie opcje mają różny wpływ na środowisko, więc ważne jest, aby rozważyć za i przeciw przed podjęciem decyzji. Tradycyjny kominek jest zazwyczaj zasilany przez spalanie drewna i zapewnia wspaniałe ciepło i nastrojową atmosferę, ale również powoduje zanieczyszczenie powietrza. Z drugiej strony, biokominek wykorzystuje ekologiczne paliwo i oferuje większą elastyczność w zakresie instalacji. Ostatecznie to, co wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb i preferencji — jeśli szukasz ekonomicznej alternatywy dla ogrzewania dekoracyjnego lub pragniesz przytulnego otoczenia ubogaconego urokiem płomieni, biokominek może być właśnie tym, czego szukasz.

Jaki biokominek kupić — rodzaje biokominków

Biokominki do zabudowy

Jeśli szukasz opcji, która bez problemu wkomponuje się w wystrój Twojego domu, to biokominek do zabudowy jest doskonałym wyborem. Pasuje on bezpośrednio do istniejących wnęk ściennych lub podłogowych — co czyni go idealnym do instalacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Biokominek do zabudowy to wydajne rozwiązanie grzewcze oraz stylowy dodatek do domu. Ponadto nie wymaga on odpowietrzania ani dodatkowych części, takich jak przewody gazowe czy kominy. Materiały, których warto użyć do wykończenia zabudowy to przede wszystkim ceramika, cegła lub kamień. By obniżyć koszty, możemy też zdecydować się na wykonanie zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych, które następnie obłożymy elementami dekoracyjnymi, upodabniając całość do klasycznego kominka na drewno. Bardzo ważne jest, by przed zabudową biokominka dokładnie zapoznać się z instrukcją. Są minimalne wymiary wnęk, które dopuszczają taką zabudowę. Temat ten dokładniej poruszymy w następnym akapicie.

Jak zamontować biokominek w zabudowie?

Prawidłowa instalacja biokominka do zabudowy wymaga dokładnych pomiarów. Po pierwsze, przeczytaj instrukcję montażu i obsługi, aby uzyskać szczegółowe informacje dla konkretnego modelu kominka. Upewnij się, że obliczyłeś dokładny rozmiar i kształt otworu w ścianie, niezbędnego do instalacji. Wszelkie akcesoria montażowe powinny znajdować się w komplecie z kominkiem, dzięki czemu możesz od razu przejść do pracy. Jeśli jednak nie masz umiejętności, skorzystaj z usług wykwalifikowanego technika, który w mgnieniu oka zamontuje biokominek w dowolnym miejscu domu lub mieszkania.

Biokominki wolnostojące z obudową

Biokominki wolnostojące są idealne, jeśli szukasz czegoś tradycyjnego z otwartym płomieniem. Modele te można umieścić w dowolnym miejscu w domu — przy ścianie w salonie, sypialni, lub na zewnętrznym patio. Pomimo niewątpliwych zalet biokominka należy mieć na uwadze, że jest to urządzenie, którego nie należy montować w pobliżu łatwopalnych materiałów, w tym okien, które często ozdabiane są zasłonami i firanami.

Przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa, możesz dostosować biokominek do każdego stylu aranżacji — od rustykalnego po nowoczesny — według Twojego uznania i upodobania.

Wiszące biokominki ścienne

Dla tych, którzy chcą czegoś wyjątkowego i przyciągającego wzrok, wiszące biokominki mogą stanowić nie lada gratkę. Modele wiszące są montowane na ścianie za pomocą specjalnych uchwytów montażowych, dzięki czemu możesz wkomponować je w wystrój salonu, łazienki, czy korytarza dodając element szyku i wyrafinowania do każdego pomieszczenia. Zapewniają one również dużo ciepła, nie zajmując zbyt wiele miejsca, co czyni je idealnymi do małych mieszkań.