Główna

Czy kominek elektryczny ogrzeje mieszkanie?

Czy kominek elektryczny ogrzeje mieszkanie?

Jeśli marzysz o nastrojowej atmosferze, którą tworzy płonący w palenisku ogień, kominki elektryczne będą idealnym wyborem. Nie wymagają one instalacji (m.in. dostępu do kanału kominowego), a do tego nie emitują dymu. Czy są to jednak urządzenia, które mogą funkcjonować jako główne źródła ogrzewania?

Wszystko zależy od sposobu, w jaki chcemy ich użyć. W tym materiale wyjaśnimy, jak funkcjonują kominki elektryczne oraz jakie są ich największe zalety i wady. Omówimy także ogrzewanie bazujące na technologii Infrared, wykorzystujące promieniowanie na podczerwień.

Jak działa kominek elektryczny?

Kominek elektryczny jest nowoczesnym urządzeniem, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wnętrze „paleniska” kominka elektrycznego 3D wyposażone jest w energooszczędne i wydajne diody LED, a efekt płomienia jest uzyskiwany poprzez odpowiednie wykorzystanie iluzji optycznej. Wszystkie modele posiadają elementy dekoracyjne, takie jak polana, kamienie lub kryształki. Oczywiście najbardziej popularne są polana, które nadają autentyczności w odwzorowaniu „naturalnego” paleniska.

Wiele dostępnym na rynku urządzeń jest wyposażonych w funkcję grzewczą, dzięki czemu możemy w przyjemny i komfortowy sposób dogrzać pomieszczenie, w którym kominek się znajduje. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania wszystkimi funkcjami kominka za pomocą pilota, przycisków lub aplikacji mobilnej. Co więcej, wiele kominków elektrycznych posiada wbudowany termostat, który umożliwia kontrolę i utrzymanie pożądanej temperatury.

Dzięki swojej prostocie i bezpieczeństwu kominek elektryczny stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych kominków opalanych drewnem czy gazem.

Regulacja temperatury i funkcja „otwartego okna”

Kominek elektryczny to świetny sposób nie tylko na wprowadzenie niesamowitego klimatu do Twojego domu, ale także na docieplenie salonu, jadalni czy sypialni. Kominki z funkcją grzania wyposażone są bardzo często w termostat. Urządzenie to umożliwia dostosowanie ciepła generowanego przez urządzenie. Dzięki termostatowi można zaprogramować kominek elektryczny, aby utrzymywał optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Można uniknąć przegrzewania się lub zbyt szybkiego ochładzania i cieszyć się stałą, przyjemną atmosferą.

Dla przykładu jedną z opcji termostatu jest tzw. funkcja otwartego okna, która monitoruje nagłe wahania temperatury w pomieszczeniu. Gdy czujnik wykryje nagły jej spadek (który pojawia się przy otwarciu okna), termostat wyłącza funkcję grzewczą, by uniknąć marnotrawienia ciepła.

Funkcja grzania z wykorzystaniem technologii podczerwieni Infrared

Technologia podczerwieni Infrared ma bardzo szerokie zastosowanie. Niewątpliwymi zaletami tego rozwiązania jest energooszczędność i brak negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze. Jest to także często oferowana opcja w wielu modelach kominków elektrycznych z uwagi na możliwość dogrzania pomieszczenia poprzez równomierne rozproszenie ciepła. Dzięki temu zostaje ogrzane całe pomieszczenie, a nie tylko przestrzeń bezpośrednio przed kominkiem. Dlatego właśnie, kominek elektryczny z technologią podczerwieni Infrared jest nie tylko eleganckim dodatkiem do wystroju wnętrza, ale stanowi także praktyczne i wydajne źródło dodatkowego ciepła.

Zalety wkładów 3D z technologią podczerwieni

Efektywność — dzięki wykorzystaniu emiterów podczerwieni, kominki są w stanie ogrzać przestrzeń, w której się znajdują. Oczywiście należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, gdyż większa kubatura będzie wymagała dostarczenia odpowiednio większego ciepła.

Natychmiastowe generowanie ciepła — Technologia podczerwieni we wkładach 3D pozwala na szybkie wytworzenie ciepła. Nie ma potrzeby oczekiwania na nagrzanie się elementów grzewczych.

Ogrzewanie przyjazne alergikom — urządzenia wyposażone w technologię Infrared nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, tylko żywe organizmy i przedmioty znajdujące się w otoczeniu. Dzięki temu zmniejsza się konwekcja (unoszenie się w powietrzu drobinek pyłków, kurzu i alergenów) oraz nadmierne wysuszanie powietrza. Jest to więc opcja idealna dla alergików i astmatyków.

Wady i zalety ogrzewania w kominku elektrycznym

Kominek elektryczny może dostarczać ciepło do mieszkania, ale jego skuteczność będzie zależeć od kilku czynników. Są to przede wszystkim: wielkość urządzenia, wielkość pomieszczenia, izolacja w mieszkaniu, czy temperatura zewnętrzna.

Kominki elektryczne najczęściej emitują ciepło za pomocą podczerwieni lub wydmuchując rozgrzane powietrze. W pierwszym przypadku możemy dogrzać duży obszar (w zasięgu emitera podczerwieni), natomiast drugie rozwiązanie może pomóc w ogrzaniu najbliższego obszaru wokół kominka. Urządzenia te mogą jednak nie być w stanie zapewnić wystarczającej ilości ciepła do ogrzania większych pomieszczeń lub mieszkań o słabej izolacji. Należy zauważyć, że kominki elektryczne są na ogół mniej wydajne niż inne rodzaje grzejników, takie jak grzejniki gazowe lub olejowe.

Podsumowanie

Kominki elektryczne są świetnym wyborem jako dodatkowe źródło ciepła. Pomogą dogrzać pomieszczenie jesienią lub wczesną wiosną, kiedy centralne ogrzewanie nie jest już tak intensywne lub administracyjnie wyłączone (np. w mieszkaniach). Choć kominek elektryczny pełni funkcję głównie dekoracyjną i nie jest polecany jako jedyne źródło ciepła, warto rozważyć jego właściwości jako dodatkowego urządzenia grzewczego. Któż z nas nie marzył przecież o wygrzaniu się z kubkiem dobrej herbaty lub aromatycznego kakao przed kominkiem w chłodny, deszczowy wieczór.