Główna

Energooszczędne kominki elektryczne na ścianę — krótki poradnik zakupowy

kominki elektryczne czy warto

W tym artykule opowiemy o kominkach elektrycznych, ich funkcjach i pomożemy Ci być pewien, że kupujesz odpowiedni model.

Kominki elektryczne ścienne — słowo wstępu

Kominki elektryczne na ścianę występują w dwóch rodzajach — z funkcją grzania i bez (ozdobne). Modele z funkcją grzewczą stanowią nie tylko elegancką dekorację, ale zapewniają też dodatkowe źródło ciepła. Dostępny na rynku wybór kominków elektrycznych pozwala na dowolną aranżację, a urządzenia te możemy umieszczać w różnych pomieszczeniach. Przy wyborze miejsca należy uwzględnić bezpieczeństwo i design, który stworzy najlepsze wrażenie. 

Jak działa kominek elektryczny ścienny?

Elektryczny kominek ścienny wykorzystuje ekran LED do wyświetlania symulacji płomieni. Energooszczędna technologia LED jest już na tyle zaawansowana, że efekt jest naprawdę zbliżony wyglądu prawdziwego ognia. Niektóre modele kominków na ścianę posiadają dodatkowe sztuczne palenisko, oferując dodatkową głębię i realizm płomieni. Każdy nowoczesny kominek elektryczny pozwala dostosować animację do swoich potrzeb. Kominki elektryczne z funkcją grzania działają poprzez wytwarzanie ciepła za pomocą grzałek elektrycznych, które są wbudowane w urządzenie. Ciepło jest rozprowadzane w pomieszczeniu za pomocą wentylatorów lub ogrzewania na podczerwień.

Jak wybrać kominek elektryczny ścienny?

Zanim zdecydujemy się na zakup kominka elektrycznego, należy sprawdzić dostępną przestrzeń na ścianie i porównać ją z wymiarami jednostki. Do każdego modelu załączamy rysunek techniczny, ułatwiający wybór odpowiedniego urządzenia. Ścienne kominki elektryczne oferują różne efekty wizualne płomieni, dlatego przed zakupem należy zdecydować się, które wizualizacje najbardziej przypadną nam do gustu. Warto porównać kilka modeli, by ustalić, który będzie najbardziej odpowiedni jednakowo w odniesieniu do indywidualnych preferencji, jak i technicznych funkcjonalności urządzenia. Wybrany kominek elektryczny powinien posiadać niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Każdy model powinien mieć zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, a także sprawnie działające systemy kontroli temperatury. Kolejnym, bardzo ważnym elementem jest wybór właściwego dostawcy urządzenia. Należy kupować u sprawdzonych i zaufanych sprzedawców, którzy oferują towar pochodzący od profesjonalnych producentów.  Nie mniej ważny jest również koszt zakupu urządzenia, gdyż budżet jest ważnym czynnikiem pozwalającym podjąć odpowiednie decyzje. Najczęściej cena jest zależna od rozmiaru, funkcji i modelu kominka. Warto mieć jednak na uwadze, że zakup kominka to inwestycja długoterminowa, warto więc by wybrane przez nas urządzenie było funkcjonalne, estetyczne i przede wszystkim bezpieczne. 

Jak dobrać kominek elektryczny do danego pomieszczenia?

Dobranie odpowiedniego kominka do konkretnego pomieszczenia jest bardzo istotne. Wielkość pomieszczenia jest jednym z czynników doboru właściwego kominka elektrycznego. W większych pomieszczeniach można zainstalować bardziej pokaźne urządzenia bez ryzyka „utraty” przestrzeni, podczas gdy w małych pokojach lepiej sprawdzą się kominki elektryczne mniejsze pod względem gabarytów i/lub z możliwością zabudowy. Ważne jest, aby kominek nie dominował nad przestrzenią, ale harmonijnie z nią współgrał. Ponadto kominek powinien być zgodny ze stylem i wystrojem wnętrza. Przed zakupem warto zastanowić się nad istotnymi funkcjami urządzenia. Proces montażu kominka na ścianie również jest bardzo istotny, dlatego należy sprawdzić możliwości konstrukcyjne wybranego  miejsca, zanim wybierzemy konkretny model. Jeśli zdecydujemy się na kominek elektryczny do zabudowy, powinniśmy liczyć się z koniecznością posiadania odpowiednich narzędzi i umiejętności, aby montaż przebiegał bez problemów. Oczywiście, w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z fachowcem, który odpowie na nurtujące pytania przed zakupem, a później zajmie się instalacją i obudowaniem naszego wymarzonego urządzenia. 

Zalety kominka elektrycznego ściennego

Elektryczny kominek ścienny jest stosunkowo łatwy w zamontowaniu, jeśli miejsce jego instalacji jest właściwie przygotowane i spełnia wymogi techniczne. Niepotrzebne są skomplikowane prace budowlano-instalacyjne. Oczywiście wszystko też zależy od konkretnego modelu urządzenia i naszych umiejętności montażowych. Jeśli nie chcemy decydować się na elektryczny kominek ścienny do zabudowy, to warto rozpatrzyć inne opcje. W przypadku części modeli wystarczy jedynie zamocować urządzenie na ścianie i podłączyć do zasilania. Cechą wspólną wszystkich kominków elektrycznych jest fakt, nie wymagają podłączenia do instalacji gazowej, czy przewodu kominowego. Z pewnością jest to istotna zaleta, która oszczędza remontu i kosztownych przeróbek, które dodatkowo mogłyby obciążyć domowy budżet. Co więcej, nowoczesne kominki elektryczne ścienne są bezpieczne w użytkowaniu, pod warunkiem że przestrzega się wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z użytkowaniem urządzeń elektrycznych. Automatyczne wyłączenie się urządzenia w przypadku przegrzania czyni kominki bardziej bezpiecznymi. Warto również wspomnieć o tym, że kominek ścienny nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Nie ma konieczności czyszczenia sadzy, popiołu i wszelkich innych zanieczyszczeń, które są mankamentem tradycyjnych kominków. Kominki elektryczne na ścianę wykorzystują energooszczędne diody LED do generowania efektu płomienia. Używając ich w typowo dekoracyjnej formie, nie musimy się martwić o wysoki rachunek za prąd. 

Ile kosztuje kominek ścienny i jakie są koszta utrzymania?

Cena kominka elektrycznego zamontowanego na ścianę może być różna, w zależności od wielu czynników, które decydują o jego wartości. Model i jego marka, rozmiar, dodatkowe funkcje oraz jakość wykonania decydują o cenie. Do kosztów zakupu może dojść także wydatek związany z montażem i zakupem ewentualnych materiałów budowlanych, jeśli zdecydujemy się na model wymagający zabudowania. Koszty utrzymania kominka ściennego są związane ze zużyciem energii elektrycznej potrzebnej do pracy urządzenia. Zależą od mocy kominka, czasu jego użytkowania oraz funkcji, których użyjemy. Jak już wspomnieliśmy, efekt płomienia generowany przez energooszczędne modele będzie zużywał mniej prądu niż funkcja ogrzewania. Dlatego przed zakupem urządzenia należy zapoznać się ze specyfiką techniczną, która informuje o poborze mocy. Na tej podstawie można oszacować koszty potrzebnej energii elektrycznej.

Gdzie można zamontować elektryczny kominek na ścianę? 

Elektryczny kominek ścienny może być centralnym punktem w salonie, jeśli zamontuje się go na głównej ścianie w środku pomieszczenia lub w pobliżu miejsca, w którym spędza się najwięcej czasu. W sypialni kominki elektryczne ścienne najczęściej montowane są na ścianie naprzeciwko łóżka oraz w sąsiedztwie miejsca przeznaczonego na relaks i czytanie.  Montaż kominka ściennego na ścianie w jadalni spotyka się w pobliżu stołu przeznaczonego do spożywania posiłków, co nie oznacza, że to jest jedyne miejsce odpowiednie na tego rodzaju kominek. Można zainstalować go również nad bufetem. Kominek elektryczny na ścianie w przedpokoju to bardzo ciekawy element wystroju wnętrza, który coraz częściej pojawia się w wielu domach. Biuro lub przestrzeń robocza także może być wzbogacona wybranym modelem elektrycznego kominka ściennego. Jest to także idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku. Często ich właściciele muszą konsultować się z odpowiednimi organami regulacyjnymi budynku, aby przeprowadzić prace remontowo-budowlane, szczególnie w przypadku instalacji tradycyjnego kominka, który wymaga dostępu do przewodów kominowych i wentylacyjnych. W bardzo wielu budynkach wielorodzinnych istnieją administracyjne lub techniczne ograniczenia dla takich instalacji. Elektryczne kominki ścienne nie potrzebują komina, czy paleniska, a jedynie łatwego dostępu do źródła zasilania elektrycznego, stąd nie wymagają zezwolenia na montaż. Ponadto, niektóre modele można łatwo umieścić na wybranej ścianie, gdyż  zostały zaprojektowane z myślą o prostym montażu, niewymagającym specjalistycznych lub skomplikowanych narzędzi. 

Kominek elektryczny w Twoim domu — podsumowanie

Kominki elektryczne montowane na ścianie są dostępne w różnych stylach, wzorach i wielkości. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na dostępne funkcje takie jak: płomienie LED, palenisko, regulacja parametrów animacji, możliwość sterowania pilotem, timer, moc grzałki w modelach z funkcją grzania itp. Przed montażem należy zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta, dotyczącymi instalacji, użytkowania i konserwacji wybranego kominka elektrycznego. Warto skonsultować się z profesjonalistą przed przystąpieniem do instalacji, by uniknąć niepotrzebnych  błędów.