Poniżej przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań przez naszych Klientów. W razie dalszych wątpliwości serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Obsługi Klienta

 

Kominki elektryczne – Najczęściej zadawane pytania

 

Bezpieczeństwo

    • Czy kominek elektryczny może być przyczyną wystąpienia pożaru?

Kominki elektryczne są zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie, ale jak każde urządzenie elektryczne, mogą stanowić zagrożenie w przypadku niewłaściwego użytkowania, uszkodzenia lub awarii. Istotne jest regularne sprawdzanie stanu kabli i wtyczek, unikanie umieszczania kominka blisko łatwopalnych materiałów oraz dbanie o prawidłową instalację i konserwację urządzenia. Chociaż ryzyko pożaru jest niskie, należy zachować ostrożność i dbać o odpowiednie użytkowanie kominka. 

Budowa i specyfika działania tych urządzeń eliminuje ryzyko przypadkowych poparzeń. Dzięki odpowiedniej konstrukcji zarówno obudowa, jak i szyba kominka nie nagrzewają się.  

    • Czy kominek elektryczny emituje dym? Jak wygląda proces odprowadzania spalin? 

Kominki elektryczne nie wytwarzają ognia, a co za tym idzie, nie generują dymu. Nie ma zatem potrzeby odprowadzania spalin. 

 

Najważniejsze właściwości kominków elektrycznych

    • W jaki sposób kominek elektryczny różni się od tradycyjnego?

Kominki elektryczne nie generują ognia, dymu i spalin. Tym samym nie musisz martwić się składowaniem opału, podtrzymywaniem płomienia, czyszczeniem paleniska czy przeglądami kanałów wentylacyjnych i kominowych. 

Są to także urządzenia bezpieczne — systemy czujników umożliwiają kontrolę mocy grzewczej oraz zapobiegają oparzeniom, w przypadku modeli urządzeń wyposażonych w funkcje grzewcze.  

Ponadto, dzięki wielu zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, kominki elektryczne pozwalają na zarządzanie dekoracyjnymi efektami płomienia — jego kolorystyką czy szybkością animacji. Wiele modeli wyposażonych jest także w wybór różnych opcji palenisk. 

Kominki elektryczne bardzo wiernie oddają zachowanie „naturalnego” płomienia. W sprzedaży dostępne są również funkcjonalne głośniki, które nie tylko odtwarzają dźwięki płonącego drewna, lecz także umożliwiają nagrywanie i odsłuchanie muzyki z wielu, różnych urządzeń.  

    • Jak „rozpalić” w kominku elektrycznym? Jak dużo czasu to zajmuje? 

Kominki elektryczne nie generują ognia, a więc nie wymagają rozpalania. Ich uruchomienie jest banalnie proste i ogranicza się do naciśnięcia kilku przycisków na panelu, smartfonie bądź pilocie. Zapomnij o czasochłonnym podtrzymywaniu ognia, sprzątaniu popiołu, sadzy czy składowaniu drewna. 

Oczywiście. Wiele modeli kominków wyposażonych jest w funkcję grzania, która zapewnia dodatkowe ciepło w chłodne pory roku. Moduł grzewczy pracuje niezależnie, dlatego też w trakcie trwania ciepłych miesięcy nie musimy z niego korzystać. Intuicyjne panele sterowania pozwalają nam włączyć lub wyłączyć funkcje grzewcze wedle naszego uznania. 

 

Montaż i użytkowanie urządzenia 

Jeśli zdecydujemy się na wolnostojące kominki elektryczne to ich „montaż” ogranicza się zwykle do rozpakowania urządzenia, ustawienia w odpowiednim miejscu, złożeniu i włączeniu do sieci elektrycznej. Podobnie jest w przypadku niektórych naściennych kominków czy modeli z obudową. 

W przypadku urządzeń przeznaczonych do zabudowy musimy liczyć się z koniecznością właściwego montażu kominka w wybranym przez nas miejscu (ściana, wnęka, mebel). 

Nawet w przypadku modeli do zabudowy, instalacja jest o wiele prostsza niż w przypadku tradycyjnych kominków. Nie musisz martwić się przewodami  kominowymi i wentylacyjnymi, nie ma także potrzeby projektowania specjalistycznych instalacji elektrycznych. 

W zasadzie głównym ograniczeniem jest brak dostępu do prądu. Urządzenia te nie wymagają wentylacji kominowych czy specjalistycznego przygotowania pomieszczenia do montażu. Dzięki temu kominki elektryczne doskonale sprawdzą się w domach, mieszkaniach, apartamentach, biurach, hotelach czy restauracjach. Ponieważ jest to urządzenie elektryczne przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń, należy pamiętać, by nie wystawiać go na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, nadmierną wilgoć czy mróz.

Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze. Moduły sterowania (panele, piloty czy aplikacje) są intuicyjne, dzięki czemu bez problemu ustawimy czas pracy, wybierzemy tryb wyświetlania płomieni, włączymy grzanie czy inne funkcje. Ponadto do każdego urządzenia Aflamo dołączona jest czytelna instrukcja obsługi.

    • Czy musimy kontrolować czas pracy kominka elektrycznego? 

Urządzenia producenta Aflamo są wyposażone w wygodne timery. Możemy ustawić automatyczne włączenie oraz wyłączenie kominka, dzięki czemu nie musimy kontrolować jego czasu pracy. 

    • Jak mogę zarządzać funkcjami kominka elektrycznego?

Wszystko zależy od modelu. Większość z nich wyposażona jest w panel i pilot. Niektóre kominki elektryczne, takie jak Unique, Fusion, Diamond czy Wkład 23 NH, oferują także możliwość sterowania urządzeniem za pomocą specjalnej aplikacji na smartphone, a ich inteligentny panel dotykowy jest widoczny tylko w trakcie użytkowania — po 10 sekund „znika”. 

Kominki elektryczne są urządzeniami energooszczędnymi. Zastosowana w nich technologia LED zużywa niewiele prądu (w granicach około 1-2 gr/h), co przekłada się na niski rachunek za energię elektryczną.

Funkcja grzania generuje większe koszty za prąd, niemniej kominki skonstruowane są w sposób, który pozwala na efektowne uzyskanie ciepła, bez jego marnotrawstwa. Dlatego też wiele urządzeń jest wyposażonych w tzw. „czujnik otwartego okna”, który wyłączy ogrzewanie w momencie, kiedy zechcemy np. przewietrzyć pomieszczenie. Konkretne zużycie prądu jest zależne od wielu czynników, takich jak użyta moc grzewcza, powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia, czas pracy urządzenia itp. 

Funkcja grzewcza w kominku elektrycznym jest niezależna od wyświetlanego efektu płomienia. Dzięki temu możemy cieszyć się widokiem ognia bez względu na to, czy chcemy dostarczyć do pomieszczenia dodatkowe ciepło — sami decydujemy o tym, kiedy włączyć ogrzewanie. 

    • Czy wszystkie kominki elektryczne mają wbudowaną funkcję grzania?

Nie, sprzedajemy także modele NH (no-heat), które nie są wyposażone w funkcję grzewczą. 

    • Jaka jest żywotność kominków elektrycznych?

Kominki elektryczne producenta Aflamo, działają bez zarzutu przez lata. Jednym z czynników zapewniających ich długą użyteczność jest ogromna żywotność diod LED, generujących efekt płomienia.