Główna

Jaki wybrać kominek do salonu?

Jaki wybrać kominek do salonu?

Nic tak nie poprawia nastroju, jak przytulny widok płonącego paleniska. Dla wielu entuzjastów czysto tradycyjnych rozwiązań najlepszym wyborem będą kominki opalane drewnem oraz modele gazowe, generujące płomień poprzez spalanie gazu ziemnego. Doskonałą alternatywą są także kominki elektryczne i biokominki, które zyskują coraz większą popularność z uwagi na szereg zalet. Wybór nie jest prosty, gdyż różnorodność opcji instalacji grzewczych i urządzeń elektrycznych jest ogromna. Dzięki temu jednak możemy wybrać wariant, który spełni nasze indywidualne wymagania.

Jak dobrać kominek do salonu?

Podejmując decyzję o wyborze kominka, ważne jest, aby rozważyć, jaki rodzaj „paliwa” będziemy wykorzystywać. Może być to drewno, gaz, biopaliwo, lub prąd. Dostęp do wentylacji jest również istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu, ponieważ tradycyjne kominki wytwarzają dym i sadzę. Jeśli chcesz uniknąć spalin i zależy Ci głównie na widoku płomieni, zdecyduj się na biokominek, lub kominek elektryczny. Nie wymagają one skomplikowanych instalacji, połączenia z kominem i stanowią ekonomiczne rozwiązania w charakterze dekoracyjnych palenisk. Kominki elektryczne świetnie sprawdzą się także jako dodatkowe źródła ogrzewania, co jest bardzo przydatną funkcją, szczególnie w okresie chłodnej wiosny lub wczesnej jesieni. Biokominki natomiast są instalacjami typowo dekoracyjnymi z powodu niskiej wydajności grzewczej. Przy doborze kominka do salonu niezbędne będzie także określenie potrzebnej mocy grzewczej, o czym napiszemy więcej w kolejnym akapicie. Nie bez znaczenia będzie także ilość czasu i sposób, w jaki będziemy chcieli zrelaksować się przed kominkiem. Może to mieć bowiem bezpośrednie przełożenie na koszty eksploatacji. Jeśli planujemy bardzo często używać kominka w charakterze czysto dekoracyjnym, dobrym wariantem mogą być energooszczędne kominki elektryczne bez funkcji grzania albo biokominki. Pomijając kwestie techniczne, takie jak wielkość pomieszczenia, dostępność kanałów kominowych i wentylacyjnych, wygodę i bezpieczeństwo użytkowania (szczególnie w przypadku małych dzieci) należy także wziąć pod uwagę aranżację wnętrza. Kominek stanowi często centralny punkt salonu, dlatego powinien harmonizować z jego wystrojem. Jest to dekoracyjny element, który ma przede wszystkim uszczęśliwić Ciebie i domowników.

Który typ kominka jest najbezpieczniejszy?

Wiele modeli kominków — zarówno tych wykorzystujących paliwo stałe, płynne, jak i prąd elektryczny, ma wbudowane różnorakie systemy w dużym stopniu chroniące użytkownika przed wypadkami i poparzeniami. Obudowy kominków tradycyjnych często są zabezpieczone wysokiej jakości izolacją termiczną, która w znacznym stopniu ogranicza ich nagrzewanie się. Dobrym rozwiązaniem są też grube, żaroodporne szyby umożliwiające obserwację płonącego paleniska, chroniąc jednocześnie przed otwartym ogniem. Dla wielu modeli kominków dostępne są także osłony w formie metalowych barierek, które można zamontować przed paleniskiem. To ostatnie zabezpieczenie jest szczególnie skuteczne w przypadku małych dzieci lub zbyt ciekawskich zwierząt.

Kominki elektryczne do wizualizacji płomienia nie wykorzystują zjawiska spalania, dlatego w ich przypadku nie ma potrzeby montowania osłon chroniących przed otwartym ogniem. Nawet modele urządzeń, które są wyposażone w funkcje grzewcze, emitują temperaturę znacznie niższą niż ta, która jest uzyskiwana w przypadku użycia tradycyjnego paleniska. Ponadto urządzenia elektryczne często są sprzedawane w odpowiednio zabezpieczonych obudowach, które nie nagrzewają się, lub odbierają ciepło w niewielkim stopniu.  Ciekawym wariantem jest także często montowana w tych urządzeniach technologia obszarowego ogrzewania podczerwienią, która nie wywołuje oparzeń. Biokominki natomiast — choć nie emitują tak wysokiej temperatury, jak tradycyjne palenisko to wykorzystują efekt spalania biopaliwa, generując przy tym ogień. Stąd też kluczową rolę znów tutaj gra odpowiednia obudowa i „bezpieczny” palnik, którego konstrukcja uniemożliwia niekontrolowany wyciek biopaliwa. Dobierając kominek upewnić się, że wymarzona instalacja lub urządzenie pochodzi z zaufanego źródła i posiada niezbędne certyfikaty i atest, gdyż to także będzie miało istotny wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji.

Jaką moc kominka wybrać?

Jeśli zależy nam na kominku, który zapewni nam nie tylko wizualny efekt, ale także ogrzeje pomieszczenie, to warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą nam dopasować odpowiednią moc instalacji grzewczej. Najważniejszym czynnikiem jest powierzchnia salonu. Im większa kubatura pomieszczenia, tym większe zapotrzebowanie cieplne. Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest izolacja termiczna budynku w dużym stopniu wpływająca na utratę ciepła z jego wnętrza. Nie bez znaczenia są także strefy klimatyczne i subklimatyczne. Mieszkając na terenie wilgotnym i wietrznym, musimy liczyć się z koniecznością częstszego i intensywniejszego grzania. Pozostaje także kwestia częstotliwości ogrzewania. Jeśli kominek ma pełnić funkcję CO (centralnego ogrzewania), to konieczne będzie bardzo dokładne wyliczenie zapotrzebowania cieplnego. Moc takiego urządzenia na pewno będzie znacznie większa niż w przypadku zakupu kominka, który ma pełnić funkcję dodatkowego źródła grzewczego. Wszystkie te czynniki sprawiają, że trudno jest wprost odpowiedzieć na pytanie, jaka moc kominka będzie najodpowiedniejsza do salonu oraz która technologia sprawdzi się najlepiej. Jeśli nie posiadamy informacji o zapotrzebowaniu cieplnym pomieszczenia, a planujemy zakup i instalację urządzenia grzewczego najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnych firm zajmujących się instalacją CO/kominków oraz producentów, którzy doradzą odpowiedni zakup, biorąc pod uwagę wszystkie konieczne parametry. Znacznie łatwiej jest dobrać kominek, który ma pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła. W tej roli doskonale odnajdują się kominki elektryczne z uwagi na wygodę użytkowania oraz relatywną prostotę instalacji i technicznych wymagań urządzenia. W przypadku zakupu tego typu kominka dobrze jest również skonsultować się ze specjalistą lub sprzedawcą urządzenia, aby dobrać odpowiedni model kominka.

Rodzaje kominków do salonu

Jeśli zależy Ci głównie na przytulnej atmosferze w domu i widok płomieni gra pierwszorzędną rolę, to kominki elektryczne są doskonałą opcją. Nie tylko ubogacą przestrzeń designerskim wyglądem, lecz są również energooszczędne i nie zanieczyszczają powietrza. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom dostępnych kominków elektrycznych.

Łatwe w montażu kominki ścienne

Kominki elektryczne montowane na ścianie stają się coraz bardziej popularne ze względu na elegancki wygląd i wygodę. Ponadto niektóre modele są bardzo proste w instalacji — choćby te, które można powiesić na ścianie równie łatwo, jak telewizor. Co najważniejsze, kominki elektryczne wymagają jedynie dostępu do prądu. Modele naścienne są dostępne w różnych rozmiarach, stylach i wariantach, dzięki czemu masz niemal nieograniczoną możliwość tworzenia wymarzonej aranżacji wnętrza.

Kominek do salonu wolnostojący

Jeśli podoba Ci się wolnostojący kominek opalany drewnem (np. tzw. „koza”), ale poszukujesz nowoczesnego i ekologicznego rozwiązania, rozważ inwestycję w wolnostojący kominek elektryczny z obudową. Modele te występują w różnych rozmiarach i wyglądają jak ich tradycyjne odpowiedniki – z tą różnicą, że zamiast energii spalania wykorzystują energię elektryczną. Wizualizacja płomieni nie zachodzi tu więc za pośrednictwem obróbki termicznej paliwa, lecz z wykorzystaniem systemów bazujących na iluzji optycznej. Choć efekt płomienia w kominkach elektrycznych nie generuje ciepła, to większość modeli tych urządzeń zapewnią moc grzewczą. Dodatkowym atutem jest większe bezpieczeństwo użytkowania i możliwość instalacji w dowolnym miejscu.

Ozdobne kominki do salonu — biokominki

Biokominki są doskonałym dodatkiem do wyposażenia wnętrza praktycznie w każdym domu i mieszkaniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków biokominki nie wytwarzają spalin, sadzy i popiołu. Mogą być umieszczone niemal wszędzie, nawet w mieszkaniu w bloku, gdyż nie wymagają systemu wentylacyjnego, ani komina. Jest to doskonały sposób na dodanie atrakcyjnego elementu do wnętrza domu przy minimalnym wysiłku i kosztach.

Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, biokominki pełnią funkcję głównie urządzeń dekoracyjnych. Choć zasilane są biopaliwem i wizualizacja płomieni zachodzi za sprawą procesu spalania, to wydajność energetyczna jest na tyle niska, że nie powinno się rozpatrywać tego typu kominków jako samodzielnych źródeł ogrzewania.

Nowoczesne aranżacje salonu z kominkiem

Jeśli szukasz sposobów na unowocześnienie swojego salonu, nie ma nic lepszego niż ubogacenie wystroju o odpowiednio dobrany kominek. Nie tylko doda on ciepłej i przyjaznej atmosfery, ale także elegancji i wyrafinowania. Przyjrzyjmy się najczęstszym aranżacjom, w których kominki do salonów stanowią idealne połączenie stylu i funkcjonalności.

Klasyczny wygląd

Jeśli wystrój Twojego wnętrza jest elegancki i ponadczasowy, nic nie wkomponuje się lepiej, jak kominek wolnostojący. Zarówno klasyczne, okazałe palenisko, jak i duży kominek elektryczny, stworzą rodzinne i przytulne otoczenie. Jeśli chcesz, aby kominek stał się punktem centralnym w pomieszczeniu, upewnij się, by meble były ustawione w taki sposób, aby wszystkie elementy wypoczynkowe (kanapy, narożniki, fotele) były zwrócone w stronę kominka. Dzięki temu stworzysz zapraszającą atmosferę, w której wszyscy domownicy, przyjaciele i goście będą mogli zgromadzić się wokół paleniska i cieszyć się jego pięknem podczas długich, towarzyskich wieczorów.

Współczesny design

Nowoczesny wystrój „lubi” prostotę, minimalizm i praktyczne rozwiązania. Dlatego do takich przestrzeni idealne będą dekoracyjne kominki lub biokominki do zabudowy. Salon z nowoczesnymi meblami o nietuzinkowych kształtach i zharmonizowanej kolorystyce będzie wspaniale prezentował się z kominkiem w swojej centralnej części. Nie jest to jednak regułą i umiejscowienie paleniska zależne jest jedynie od Twojej wyobraźni i kreatywności. Elementy wystroju muszą być dopasowane w taki sposób, by współgrały ze sobą zarówno pod względem formy, jak i barw. Odpowiednio dobrane dodatki — na przykład zmyślne dywaniki, lampki lub dzieła sztuki mogą nadać przestrzeni pazura, podkreślając charakter salonu.

Podsumowanie

Nowoczesne wnętrza z kominkiem mają niezaprzeczalny urok, niezależnie od tego, czy jest to wystrój tradycyjny, czy nowoczesny. Kominek jest idealnym elementem dekoracyjnym lub grzewczym. Stwarza niezapomniany nastrój, idealny na relaksujący wieczór z książką, dla romantycznej kolacji we dwoje czy zapewniając sielską atmosferę w trakcie spotkania z przyjaciółmi. Kominki elektryczne występują w wielu kształtach i rozmiarach, więc bez względu na to, jaki jest styl aranżacji wnętrza, na pewno znajdzie się model, który będzie pasował do Twojego salonu. Mnogość technologicznych rozwiązań pozwoli Ci także na dobór paleniska, które spełni wymagania techniczno-instalacyjne, dzięki czemu nawet niewielka i „niełatwa” przestrzeń może być ubogacona o ten ponadczasowy element dekoracyjny.