Kominek elektryczny można zabudować standardowymi materiałami służącymi do wykończenia wnętrz. Często wykorzystywane są drewniane panele lub deski, gdyż naturalne drewno nadaje wnętrzu klasy i elegancji. Jest to uniwersalny element wykończeniowy, który doskonale wkomponuje się także w surowy i minimalistyczny wystrój pomieszczenia. Kolejnym popularnym materiałem jest kamień. Naturalny marmur, granit, piaskowiec, czy innego rodzaju skała dekoracyjna tworzy imponującą zabudowę o szlachetnym wyglądzie. Trzecim, znacznie tańszym wariantem jest stosowana powszechnie płyta kartonowo-gipsowa. Jest ona bardzo wygodna w użyciu — można ją łatwo przyciąć i dopasować do dowolnego wymiaru i kształtu.
Pisząc o materiałach do zabudowy, warto także wspomnieć o cegłach dekoracyjnych, które świetnie nadają się między innymi do pomieszczeń o wystroju rustykalnym, przypominającym trendy charakterystyczne dla minionych wieków. Kominek elektryczny można zabudować także metalowymi panelami lub dekoracyjną blachą, gdyż metal bardzo dobrze współgra z elementami nowocześnie urządzonego pomieszczenia. Dobrym wyborem mogą być także panele z tworzywa sztucznego PCV, które łatwo można wkomponować w niemal dowolny wystrój pomieszczenia.
Docelowy wybór materiału będzie zależny od aranżacji wnętrza, naszych preferencji, technicznego uwarunkowania miejsca, w którym chcemy zamontować kominek oraz właściwości urządzenia, które wybierzemy. Istnieją bowiem modele kominków z funkcją grzania, z wylotem gorącego powietrza umiejscowionym w sposób, który uniemożliwia obudowanie wkładu elektrycznego tworzywami wrażliwymi na wyższą temperaturę.
Kominek elektryczny — czym jest?
Kominek elektryczny, jak sama nazwa wskazuje, jest dekoracyjnym urządzeniem zasilanym energią elektryczną. Jego główną funkcją jest wizualizacja iluzji „naturalnego” ognia lub żarzącego się drewna, które wiernie naśladują zachowanie żywiołu w tradycyjnym palenisku. Kominek nie wymaga przy tym spalania żadnych materiałów opałowych. Urządzenia te często wyposażone są dodatkowo w niezależnie działające elementy grzewcze, odpowiedzialne za generowanie ciepła. Tego typu kominki z funkcją grzania najczęściej mają wbudowany termostat, regulujący temperaturę, dzięki czemu nie musimy martwić się przegrzaniem czy marnotrawieniem energii. Ponadto w łatwy sposób możemy zarządzać ich pracą i dekoracyjnymi efektami za pomocą intuicyjnego panelu sterowania, zdalnie poprzez pilota, a nawet za pomocą aplikacji mobilnych. Wśród ogromu kształtów, wielkości i funkcjonalności, kominki elektryczne możemy podzielić na trzy, podstawowe grupy: kominki wolnostojące, naścienne lub do zabudowy.
Czy można zabudować kominek elektryczny?
To, czy można zabudować kominek elektryczny, w pierwszej kolejności zależy od rodzaju urządzenia. Istnieją modele wolnostojące, naścienne lub do łatwego montażu. W ich przypadku dodatkowe prace wykończeniowe są najczęściej zbędne. Jednym z popularnych sposobów zabudowy kominka jest umieszczenie go w specjalnie zaprojektowanej obudowie, wykonanej z cegły, metalu, płyty gipsowo-kartonowej, kamienia lub odpowiednio przygotowanego, naturalnego drewna. Jeśli jednak wybierzemy kominek typowo przeznaczony do zabudowy, należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie jest wyposażone w funkcję grzewczą, Jeśli tak, to upewnijmy się, czy elementy przekazujące ciepło do pomieszczenia nie wpłyną negatywnie na materiały, których chcemy użyć do zabudowy. Niepalne lub trudnopalne materiały nie tylko są uniwersalne w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom, lecz także zachowają swój pierwotny kształt i kolor bez względu na intensywność eksploatacji funkcji grzewczych urządzenia. Największe możliwości zapewni nam kominek bez funkcji grzania lub taki, którego funkcja grzewcza nie wpłynie negatywnie na obudowę — na przykład kominki z odpowiednio umiejscowionymi wylotami gorącego powietrza lub modele wyposażone w system grzewczy na podczerwień Infrared. Urządzenia takie możemy obudować zarówno niepalnymi materiałami, jak i tworzywami wrażliwymi na nadmierne ciepło. Do zabudowy możemy użyć więc nie tylko standardowych płyt, paneli, cegieł czy kamienia, ale możemy także wkomponować kominek w meble.
Bezpieczne materiały do obudowy kominka elektrycznego
Tak, jak pisaliśmy w poprzednim akapicie, o bezpieczeństwie materiałów, użytych do obudowy kominka elektrycznego decyduje w pierwszej kolejności model urządzenia i metoda działania jego funkcji grzewczej. Jeśli wiemy, że nasz kominek może uszkodzić elementy obudowy, użyjmy produktów odpornych na działanie wysokich temperatur oraz przeznaczonych do zastosowania w otoczeniu urządzeń grzewczych. W przypadku modeli, których elementy grzejne nie wyrządzą szkód w obrębie materiałów instalacyjno-dekoracyjnych, możemy śmielej „puścić wodze wyobraźni”. Wspomniana, płyta gipsowo-kartonowa jest produktem tanim i łatwym w obróbce. Z pewnością to najlepszy materiał dla osób, które zechcą podjąć się samodzielnej instalacji. Prócz drewna, kamienia i cegieł wytrzymałym i eleganckim tworzywem może być także płyta meblowa, beton architektoniczny, płytki ceramiczne, szkło czy połączenie tych elementów w taki sposób, by tworzyły harmonijną całość.
Jak rozpocząć zabudowę kominka elektrycznego?
Zabudowa kominka elektrycznego wymaga odpowiedniego zaplanowania przestrzeni i przygotowania właściwych materiałów. Po wybraniu określonego modelu urządzenia elektrycznego należy opracować projekt jego zabudowy lub obudowy oraz określić materiały, które posłużą do instalacji. Możemy użyć gotowych elementów dostępnych na rynku lub zlecić ich wykonanie na zamówienie. Jeśli nie mamy pomysłu na obudowę lub nie wiemy, jak ją wykonać, najlepszym sposobem będzie zlecenie tej pracy profesjonaliście, który doradzi nam najlepsze opcje. Montaż kominka musi być przeprowadzony zgodnie z normami i standardami budowlanymi, aby mieć pewność, że wszystkie elementy są odpowiednio dopasowane, a urządzenie jest stabilnie zamocowane.
Ile trwa zabudowa kominka elektrycznego i jakie są koszty?
Planując zabudowę kominka elektrycznego, wiele osób zastanawia się, ile czasu należy poświęcić oraz jak duża jest to inwestycja. Odpowiedź na te pytania znów zależy w pierwszej kolejności od rodzaju kominka elektrycznego oraz wybranego modelu urządzenia. Ponadto dochodzi do tego wiele innych czynników takich jak: projekt, dostępność materiałów, specyfikacje techniczne, umiejętności wykonawcy i warunki w pomieszczeniu. Z tego też powodu czas trwania zabudowy kominka elektrycznego może wynieść od kilku godzin do kilku dni. Urządzenia przeznaczone do prostego montażu nie wymagają większych przeróbek lub dostosowań, dlatego ich instalacja może być zrealizowana w stosunkowo krótkim czasie. Również możliwości wykonawcy mają wpływ na czas ukończenia obudowy kominka.
W kwestii kosztów należy wziąć pod uwagę nie tylko zakup kominka, ale także materiały, jak i usługę montażu, jeśli zlecimy to zadanie profesjonaliście. Dlatego też, zanim podsumujemy końcową kwotę naszej inwestycji, warto poprosić o szacunkową wycenę montażu kilku różnych specjalistów, aby znaleźć optymalne rozwiązanie.
Zabudowany kominek elektryczny w Twoim domu — czy warto?
Zabudowa kominka elektrycznego pełni nie tylko dekoracyjną rolę, ale także bywa funkcjonalnym zabezpieczeniem urządzenia. Jest to szczególnie przydatne, jeśli zależy nam na stabilnym umiejscowieniu kominka — na przykład ze względu na małe dzieci czy domowe zwierzęta. Sama obudowa może stanowić prosty i dekoracyjny element, który harmonijnie wkomponuje się w wystrój wnętrza. Może także pełnić funkcję osobnej, nietuzinkowej ozdoby, podkreślającej nowoczesny design wybranego przez nas urządzenia. Montaż kominka jest inwestycją wieloletnią, warto więc dać sobie czas na dopracowanie wszystkich szczegółów, uwzględniając własne preferencje i możliwości techniczne pomieszczenia, w którym zaplanowaliśmy umieszczenie urządzenia.