Energia pobierana przez kominek elektryczny, czyli ilość prądu potrzebna do zasilenia urządzenia, różni się znacząco w zależności od tego, czy kominek posiada funkcję grzania, czy nie — kominki elektryczne NH (no-heat). Warto zaznaczyć, że modele grzewcze mogą pracować w trybie czysto dekoracyjnym, nie używając grzałki, przez co ich pobór prądu znacznie maleje. Nowoczesne kominki elektryczne mają zaawansowane wyświetlacze LED, a technologia diod LED jest obecnie bardzo popularna właśnie dzięki jej energooszczędności. W modelach z funkcją ogrzewania długość czasu pracy grzałki wpływa oczywiście na pobór energii elektrycznej. Aby dowiedzieć się, ile prądu zużyje kominek elektryczny z grzaniem, zaleca się sprawdzenie specyfikacji technicznej, dostarczonej przez producenta, jeszcze przed zakupem urządzenia. Pozwoli to wstępnie oszacować koszty eksploatacji. Decydując się na zakup kominka, warto dowiedzieć się, jak działają dokładnie kominki elektryczne i dlaczego cieszą się coraz większą popularnością.
Jak działa kominek elektryczny?
Kominek elektryczny może spełniać następujące funkcje: grzewczą, dekoracyjną lub obydwie na raz. Kominek na prąd jest nowoczesnym urządzeniem, które wytwarza ciepło i wizualny efekt płomienia bez emisji spalin, pyłów i sadzy. ”Paliwem” zasilającym kominek jest prąd elektryczny. Technologia wyświetlania ognia opiera się na nowoczesnej matrycy diod LED. Diody kominka emitują światło, imitujące ogień w tak realistyczny sposób, że w przypadku niektórych modeli kominka ciężko dostrzec różnicę pomiędzy “naturalnym” i “sztucznym” płomieniem. Ponadto, kominki elektryczne z funkcją grzewczą mają zamontowaną grzałkę elektryczną lub emiter podczerwieni, które generują ciepło, rozprowadzane do pomieszczenia obszarowo, za pomocą wentylatora lub zaawansowanych systemów konwekcyjnych. Możemy zarządzać funkcjami kominka elektrycznego za pomocą panelu umieszczonego na urządzeniu. Często również istnieje możliwość zdalnego sterowania pilotem lub poprzez aplikację mobilną. Użytkownik ma możliwość regulowania ustawień płomienia, mocy grzewczej, automatycznego wygaszania płomienia i czasu pracy kominka.
Jak działa funkcja grzewcza w kominku elektrycznym?
Funkcja grzewcza kominka elektrycznego jest jednym z kluczowych elementów, które sprawiają, że ten rodzaj urządzeń nie tylko dekoracyjnie uzupełnienia wystrój pomieszczenia, ale także je dogrzewa. Większość modeli kominków elektrycznych wykorzystuje grzałkę elektryczną lub emiter podczerwieni, które generują ciepło, rozprowadzane w pomieszczeniu. Grzałki i emitery mają różne moce grzewcze, co znacznie ułatwia kontrolę temperatury. Kominki elektryczne z funkcją grzania zaopatrzone są w termostaty, dzięki którym można ustalić pożądaną temperaturę, a urządzenie będzie utrzymywało ją na stałym poziomie. Wiele modeli kominków ogrzewających pomieszczenia wyposażonych jest także w wentylator rozprowadzający ciepło. Wentylator skierowany na grzałkę, skutecznie wprowadza ciepłe powietrze, ogrzewając przestrzeń szybciej i efektywniej. Dodatkowe systemy zabezpieczeń takie jak: automatyczne wyłączenie w przypadku przegrzania oraz ochrona przed przypadkowym dotknięciem gorących elementów, znacznie ułatwiają obsługę kominka, dzięki czemu z urządzenia mogą korzystać również osoby, które obawiają się oparzeń i obsługi urządzeń grzewczych. Kominki elektryczne z funkcją ogrzewania zaprojektowane zostały z myślą o bezpieczeństwie użytkowników, niemniej jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego konieczne jest właściwe przestrzeganie instrukcji obsługi i zaleceń producenta.
Zużycie prądu w kominku elektrycznym
Zużycie prądu w kominku elektrycznym zależy od modelu i konkretnych ustawień, dlatego warto zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta w instrukcji obsługi produktu. W przypadku kominków elektrycznych z funkcją grzania ważna jest moc grzałki, która daje możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury. Im wyższa moc, tym większe zużycie prądu. Długość czasu, przez jaki kominek elektryczny jest włączony, ma również wpływ na zużycie energii elektrycznej. Należy świadomie zarządzać czasem pracy kominka i wyłączać go, gdy nie jest już potrzebne ogrzewanie. Modele z funkcją grzewczą mają regulację temperatury. Wyższa temperatura przekłada się na większe zużycie prądu. Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, jakich kosztów należy się spodziewać w przypadku użycia kominka w roli dodatkowego źródła ciepła, konieczne będzie obliczenie powierzchni, jaką chcemy ogrzać, Dodatkowo należy wziąć pod uwagę temperaturę, na jakiej nam zależy, oraz jak często i w jakich porach roku będziemy mieli ochotę na zapewnienie sobie dodatkowej porcji ciepła. Jeśli użyjemy kominek elektryczny tylko do celów dekoracyjnych to efekt płomienia w energooszczędnych modelach LED pobiera z reguły od 120 do 300 W, co przekłada się na koszt około 5-15 zł miesięcznie, w zależności od totalnego czasu pracy. Na finalne zużycie prądu składa się więc wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy planowanym zakupie konika elektrycznego. Jeśli masz wątpliwości, jakie urządzenie wybrać, warto zwrócić się o poradę do fachowca. Na naszej stronie także służymy pomocą, nie wahaj się więc by do nas napisać lub zadzwonić.
Rodzaje kominków elektrycznych
Nowoczesne kominki elektryczne mogą pełnić funkcję grzewczą, dekoracyjną lub obydwie na raz, przez co stają się one coraz bardziej popularnym wyposażeniem wielu domów. Wyróżniamy wiele rodzajów kominków elektrycznych, wśród których są kominki elektryczne ścienne, modele wolnostojące lub kominki elektryczne do zabudowy. Dekoracyjnym elementem kominka elektrycznego jest barwny płomień, będący efektem optycznej iluzji i sprytnego operowania światłem. Dzięki regulacji jasności, koloru i dynamiki animacji ognia, użytkownik kominka może dopasować wygląd płomienia do swoich preferencji, tworząc oczekiwany nastrój w pomieszczeniu. W niektórych modelach zastosowano dodatkowe sztuczne paleniska, które dodają głębi i większego realizmu płomieniom. Ogrom modeli urządzeń o różnych funkcjach, parametrach, kształtach i wyglądzie sprawia, że dekoracyjne kominki elektryczne możemy łatwo dopasować do wybranej przestrzeni, preferencji, wystroju czy możliwości technicznych pomieszczenia i budynku. Do wyboru mamy więc wspomniane elektryczne kominki naścienne, kominki do montażu w ścianie, wkłady kominkowe do zabudowy, czy urządzenia wolnostojące.
Jaki wybrać model kominka elektrycznego?
Wybierając model kominka elektrycznego do mieszkania lub do domu, warto najpierw zastanowić się, gdzie zostanie on zainstalowany. Przykładowo, kominek elektryczny do niewielkiej sypialni powinie mieć mniejszą moc i rozmiary, a kupując kominek do dużego salonu warto rozważyć większy i bardziej efektowny model, który z dumą zajmie miejsce w centralnym punkcie pomieszczenia. Ważnym elementem kominków elektrycznych jest ich system sterowania (intuicyjny panel, pilot zdalnego sterowania, aplikacja mobilna), który umożliwia komfortową obsługę urządzenia elektrycznego. Użytkownik może regulować płomień, temperaturę, moc grzewczą oraz korzystać z dodatkowych funkcji takich jak: timer lub automatyczne wygaszanie urządzenia. Systemy sterowania pozwalają na pełną kontrolę nad wszystkimi funkcjami kominka. W przypadku modeli zaopatrzonych w funkcję grzewczą ważnym elementem jest grzałka lub emiter podczerwieni, które generują ciepło rozprowadzane w pomieszczeniu obszarowo lub za pomocą wentylatora.
Kominek elektryczny — rozwiązanie dla Twojego domu lub biura
Kominek elektryczny jest urządzeniem, które imituje “naturalny” ogień. Wykorzystuje technologię LED, zapewniającą bardzo realistyczny efekt płomienia. Ponadto niektóre kominki elektryczne oferują również funkcję grzewczą, będąc idealnym źródłem dodatkowego ciepła. Co więcej, instalacja elektrycznych kominków (szczególnie modele ścienne i wolnostojące) często nie jest zbyt skomplikowana.