Główna

Kominek elektryczny LED — z funkcją grzania, czy bez?

Kominek elektryczny LED — z funkcją grzania, czy bez

Kominki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na estetykę i możliwość tworzenia przytulnej atmosfery w domu za sprawą wizualizacji płonącego w palenisku ognia. Nie jest to ich jedyna zaleta — na rynku są dostępne modele kominków elektrycznych LED oferujące nie tylko iluzję płomienia, ale także funkcję grzania. Wobec tego musimy zadać sobie pytanie, czy „lepiej” wyposażone urządzenia są atrakcyjniejszym wyborem niż ich odpowiedniki bez opcji grzewczych? To zależy, ponieważ wybór ten uzależniony głównie od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli istotne jest dla nas dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu, to warto rozważyć zakup kominka, który ma zainstalowany moduł grzewczy. Jeśli jednak priorytetem są dla nas jedynie estetyczne i dekoracyjne atuty urządzenia, a funkcja grzania jest zbędna, wówczas w kominek NH (No Heat, ang. „bez grzania”) będzie dla nas w pełni wystarczalną opcją.

Czy kominek elektryczny sprawdzi się jako centralne ogrzewanie?

Kominek elektryczny świetnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło grzewcze w chłodniejszych miesiącach albo w okresie późno-wiosennym i wczesno-jesiennym, kiedy to centralne ogrzewanie jest wyłączone. Tego typu urządzenie nie jest jednak dedykowanym rozwiązaniem w kontekście głównego, centralnego ogrzewania. Kominki LED z funkcją grzania nie są wystarczająco wydajne, aby samodzielnie ogrzać cały dom, lub mieszkanie w efektywny sposób. Sprawdzają się znacznie lepiej jako uzupełnienie istniejącego już źródła ciepła w pojedynczych pomieszczeniach najczęściej nieprzekraczających 20-30 m kw.

Czym jest ogrzewanie Infrared LED?

Ogrzewanie Infrared LED jest znane również jakoogrzewanie na podczerwień. Należy do technologii wykorzystywanych nie tylko w kominkach elektrycznych, ale także centralnych systemach grzewczych czy nawet w saunach. Podczerwień jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego o długości fali krótszej od fal radiowych i dłuższej niż światła widzialnego. Niezwykłe właściwości tego typu promieniowania są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach — począwszy od termowizji, noktowizji i fotografii po medycynę, komunikację, kryminalistykę czy nawet astronomię. Ogrzewanie podczerwone ma tę interesującą właściwość, że nie przekazuje ciepła do powietrza (jak w przypadku standardowych form ogrzewania) tylko bezpośrednio na osoby i przedmioty w pobliżu emitera IR. Dzięki temu nie dochodzi do marnotrawienia energii, lecz o tym napiszemy więcej w akapicie poniżej.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Wiele osób obawia się, że ogrzewanie na podczerwień może być szkodliwe dla zdrowia. Jednak nie ma podstaw do takich niepokojów. Ogrzewanie na podczerwień Infrared jest w pełni bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych — wręcz przeciwnie. Specjalnie zaprojektowane emitery IR (Infrared) są powszechnie stosowane w medycynie jako forma terapii stosowana w przypadku urazów mięśni czy ich zesztywnienia.

Jak już wspomnieliśmy, ogrzewanie IR w kominkach elektrycznych jest wydajniejsze, gdyż nie marnuje energii na ogrzanie powietrza. Takie rozwiązanie ma jednak jeszcze kilka innych zalet. Nie dochodzi do gwałtownej cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie, zminimalizowane jest przemieszczanie się pyłków, kurzu i drobnych zanieczyszczeń.

Brak oddawanej energii do powietrza oznacza, że nie będzie ono wysuszone. To świetna wiadomość dla alergików i astmatyków, szczególnie dla tych, którzy ciężko przechodzą standardowy sezon grzewczy.

Kominek elektryczny i ogrzewanie gorącym powietrzem

Wiele kominków elektrycznych wyposażonych jest w funkcję ogrzewania gorącym powietrzem. Ta metoda działa na zasadzie wydmuchiwania gorącego strumienia powietrza w konkretnym kierunku, co pozwala na szybsze rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.Ogrzewanie kominkowe nawiewowe składa się z nagrzewnic elektrycznych oraz wentylatora. Nagrzewnice wytwarzają ciepło, a wentylator rozprowadza je na zewnątrz. Jest to prosta funkcjonalność niemniej często doceniana z uwagi na wzmocnienie iluzji „płonącego” paleniska. Obszarowo dostarczane ciepło naśladuje emisję cieplną, charakterystyczną dla naturalnego ognia. Dzięki temu możemy naprawdę „wygrzać się” przy kominku, nawet jeśli generowany przezeń ogień nie ma właściwości termicznych.

Ogrzewanie nawiewowe i na podczerwień — koszt

Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze kominka elektrycznego LED z funkcją grzania jest koszt eksploatacji. Zarówno kominki elektryczne z funkcją grzania na podczerwień, jak i te ze standardowymi systemami nawiewowymi oferują efektywne wykorzystanie energii cieplnej, lecz wysokość rachunku za prąd w ostatecznym ujęciu i tak będzie zależna od wielu czynników. Dlatego też nie sposób jednoznacznie podać widełek kwotowych. Przy szacunkowym wyliczeniu poboru energii elektrycznej należy liczyć się z właściwościami wybranego modelu kominka elektrycznego z ogrzewaniem, kubaturą pomieszczenia, izolacją termiczną budynku, zakładaną częstotliwością i intensywnością korzystania z funkcji grzewczej, a nawet z warunkami mikro-klimatycznymi. Jeśli w sezonie korzystamy z kosztownego systemu grzewczego (ogrzewanie prądem, ekogroszkiem, pelletem), wspomaganie się funkcją grzewczą kominka elektrycznego może pomóc zmniejszyć koszty ogrzewania. Kwestie te należy jednak właściwie przeliczyć, jeśli zależy nam na dokładnym wskazaniu ewentualnych zysków finansowych.

Kominki bez funkcji grzewczej — czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zainteresować się kominkami bez funkcji grzewczej? Oczywiście, że warto. Decyzja, który rodzaj kominka jest wartościowy, zależy od wymagań użytkownika. Kominki bez funkcji grzewczej nie generują ciepła, ale oferują efekt wizualny płomieni. Są wykorzystywane jako urządzenia czysto dekoracyjne. Ich płomienie są symulowane za pomocą technologii LED lub innych efektów świetlnych, co tworzy przyjemną atmosferę w domu, mieszkaniu, biurze, kawiarni, hotelu czy restauracji. Kominki tego rodzaju nie generują prawdziwego ognia i nie emitują ciepła, dzięki czemu są bezpieczniejsze w użytkowaniu i często łatwiejsze w obsłudze i montażu. Co więcej, kominki bez funkcji grzania zużywają mniej prądu, gdyż nie dogrzewają one pomieszczeń. Są więc doskonałą opcją dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą instalować dodatkowego źródła ciepła.

Modele kominków NH — czym się wyróżniają?

NH (No Heat — bez grzania) to często stosowane oznaczenie właśnie dla wspomnianych wcześniej kominków bez funkcji grzania. Kominki tego rodzaju są z często tańsze niż ich odpowiedniki wyposażone w elementy grzewcze. Urządzenia NH są idealnym wyborem dla osób, skupiających się przede wszystkim na estetycznym aspekcie efektu płomienia bez dodatkowego źródła ciepła w pomieszczeniu.

Który kominek wybrać?

Wybór odpowiedniego kominka zależy od wielu czynników, takich jak: upodobania estetyczne, dostępne miejsce w przestrzeni domowej, budżet przeznaczony na zakup urządzenia, jego użytkowanie oraz interesujące nas funkcje modelu kominka. Jeśli ważne jest dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu, warto rozważyć zakup urządzenia z funkcją grzewczą. Kominki elektryczne LED z ogrzewaniem na podczerwień mogą być bardziej energooszczędne. Z kolei modele z funkcją nawiewu powietrza umożliwią szybsze rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Jeśli z pewnych względów nie chcemy mieć dodatkowego źródła ciepła w domu, mieszkaniu czy miejscu pracy, urządzenia NH będą idealnym wyborem. Pełnią one funkcję dekoracyjną i nie generują energii cieplnej, a co za tym idzie, charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii.