Kominek elektryczny to nowoczesne, atrakcyjne i dekoracyjne urządzenie, które tworzy w domu niesamowitą atmosferę dzięki realistycznemu wyświetlaczowi z efektem płomienia wraz z funkcją dogrzania pomieszczenia. Kominki elektryczne oferują szereg korzyści w porównaniu z tradycyjnymi kominkami na drewno; m in. z reguły zajmują mniej miejsca, nie wymagają dostępu do przewodu kominowego, a do ich zasilenia wystarczy gniazdko elektryczne. Kominki elektryczne stały się popularnymi rozwiązaniami dekoracyjno-grzewczymi ze względu na ich bezpieczeństwo, prostotę w obsłudze i przystępną cenę. Poniższy, krótki przewodnik dotyczący montażu kominków elektrycznych przedstawi najważniejsze informacje odnośnie tych urządzeń i ich instalacji.
Podział kominków elektrycznych
Istnieje wiele rodzajów kominków elektrycznych, a ich podział zależny jest od wielu czynników i parametrów. W niniejszym artykule skupiliśmy się na dostępnych sposobach montażu urządzeń. Można więc znaleźć modele kominków do powieszenia na ścianie — takie rozwiązania doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które nie chcą ponosić kosztów montażu bądź wolą pozostawić sobie możliwość szybkiej zmiany aranżacji wnętrza bez potrzeby jego przebudowy. Z kolei kominki elektryczne do zabudowania w ścianie lub we wnękach meblowych z pewnością będą dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie elegancki i schludny wygląd. Jest to też opcja idealna do małych i funkcjonalnych pomieszczeń.
Kolejnym wariantem są kominki z obudową i wolnostojące. Te ostatnie, choć mogą zabrać więcej miejsca, są bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż otrzymujemy produkt niemal gotowy do natychmiastowego użycia. Poniżej przedstawiliśmy wspomniane typy kominków, szerzej koncentrując się na ich właściwościach.
Kominki elektryczne ścienne
W zależności od modelu niektórekominki elektryczne ścienne mogą przypominać nieco telewizor. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, którym zależy na dekoracji łatwej do przemieszczenia i re-aranżacji, Urządzenie takie jest również bardzo proste w obsłudze i montażu — z reguły wystarczy je bowiem tylko powiesić. Takie rozwiązanie pozwoli nam także na zaoszczędzeniu cennego miejsca na podłodze. Taki wariant jest więc dobry do małych pomieszczeń, w których każda dostępna przestrzeń musi być konkretnie zagospodarowana. Niektóre modele kominków mogą być zabudowywane w ścianie (o tym poniżej), co również umożliwia tworzenie zwartych i funkcjonalnych aranżacji. W przypadku większych pomieszczeń jest to także bardzo dobry wybór. Przykładowo kominki elektryczne ścienne w wersji panoramicznej znakomicie komponują się z przestronnymi salonami. Kominki modułowe z kolei umożliwiają indywidualne dostosowanie długości paleniska, wychodząc naprzeciw niebanalnym wyzwaniom architektonicznym.
Kominki elektryczne z obudową
Kominek elektryczny z obudową to zarówno sam wkład, jak i elegancka obudowa, dzięki czemu urządzenie można użytkować niemal zaraz po dostarczeniu go do domu. Wpięcie kabla kominka do gniazda i ustawienie urządzenia w wybranym miejscu jest wystarczające. Obudowy kominków elektrycznych są bardzo stylowe, co pozwala na udekorowanie wnętrza w wymarzony sposób. Mnogość modeli sprawia, że możemy dostosować urządzenie niemal do każdego wnętrza — klasycznego, loftowego, minimalistycznego, glamour czy vintage. Każdy znajdzie swojego faworyta.
Kominki elektryczne do zabudowy
Kominek elektryczny do zabudowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć w wymarzonym wnętrzu dekorację idealnie wpisującą się w schludnie zaprojektowaną przestrzeń. ”Nagi” wkład kominkowy wymaga zaprojektowania i zrobienia obudowy. Jest to więc dodatkowy nakład prac, kosztów i materiałów, z którym należy się liczyć. Nie zapominajmy jednak, że dzięki temu, kominki elektryczne do zabudowy dają pełną swobodę w kreowaniu aranżacji pomieszczenia, co jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie niebanalne pomysły. Taki wariant świetnie sprawdza się nie tylko w minimalistycznym wystroju, ale jak najbardziej będzie współgrał z wysmakowanym, klasycznym wnętrzem. Niektóre modele wkładów kominkowych można bowiem zamontować w gotowych wnękach, pierwotnie przeznaczonych do zabudowy tradycyjnego kominka, opalanego drewnem. Zabudowa urządzenia często pozwala także na zaoszczędzenie cennego miejsca — jest to więc rozwiązanie idealne do małych i kompaktowych pomieszczeń, w których liczy się przede wszystkim harmonia łącząca wymarzony wystrój i możliwie największą przestrzeń.
Inne rodzaje kominków elektrycznych
Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem są kominki elektryczne narożne, które idealnie wpasują się w kąt, bądź nietypową przestrzeń w pokoju. Natomiast kominki elektryczne wolnostojące mogą zostać postawione w dowolnym miejscu, o ile jest w pobliżu gniazdo elektryczne. Taki wariant pozwala na zabawę aranżacją naszego wnętrza, gdyż możemy zmieniać położenie urządzenia wedle woli i zamysłu. Kolejnym niebanalnym rozwiązaniem są kominki elektryczne montowane w meblach. Choć jest to dość rzadko stosowana opcja z uwagi na fakt, że musimy dostosować kompozycję kominka razem z oferowanym meblem, niemniej takie rozwiązania również znajdują swoich wielbicieli.
Czym obudować kominek elektryczny?
Kominki elektryczne ścienne dzięki swojej bezpiecznej budowie oraz szeregowi nowoczesnych zabezpieczeń, mogą być montowane w wielu różnych miejscach, wpasowując się w indywidualne gusta każdego Klienta. Jeśli zastanawiasz się nad materiałem do obudowy Twojego kominka elektrycznego, mamy kilka sugestii. Płyta gipsowo-kartonowa jest popularnym materiałem do obudów kominków — jej lekkość i łatwość w obróbce sprawia, że jest to uniwersalne rozwiązanie, które podoła wielu architektonicznym wyzwaniom. Innymi materiałami idealnymi do obudowania kominka są cegła lub płyta meblowa. Te rodzaje materiałów z powodzeniem możemy dostosować do istniejącego wnętrza. Ponadto ceglane czy kamienne elementy obudowy są bardzo solidne, przez co znacznie zwiększają stabilność zamontowanego urządzenia. Są to także materiały niepodatne na wyższe temperatury, tym samym nie odkształcają się w przypadku użycia funkcji grzania w modelach, które oddają ciepło w bocznych kierunkach.
Zabudowa kominka elektrycznego krok po kroku
Obudowy z płyt gipsowo-kartonowych to wybór zarówno szybki, jak i najłatwiejszy w wykonaniu. Jednak przed podjęciem decyzji o stworzeniu takiej konstrukcji, należy odpowiednio zaplanować jej wygląd, uwzględniając wymiary zakupionego urządzenia. Solidny stelaż jest kluczowy dla stabilności całej konstrukcji, którą warto dokładnie przytwierdzić do ścian i podłogi. Nie zapomnij o zabezpieczeniu izolacyjnym. Po położeniu płyt g-k i zaszpachlowaniu wnęk i otworów możemy zająć się zabiegami upiększającymi, takimi jak tynkowanie czy ozdobne położenie kamieni na zewnątrz obudowy. Dzięki temu kominek elektryczny nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Kominek elektryczny w Twoim domu — podsumowanie
Kominek elektryczny to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się efektem płomienia bez konieczności palenia drewna. To także bardzo wygodne źródło dodatkowego ogrzewania. Instalacja niektórych modeli kominków to stosunkowo prosta sprawa (kominki wolnostojące, z obudową, naścienne, wiszące), którą może wykonać własnoręcznie większość z nas. Urządzenia przeznaczone do montażu wymagają większej wiedzy technicznej, nakładu pracy i związanych z nimi kosztów. Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności, należy zasięgnąć fachowej pomocy. Pamiętajmy, że instalacja kominka jest jednorazowym przedsięwzięciem, stąd też warto by była wykonana starannie i estetycznie.
Podsumowując to, co napisaliśmy, podstawowym krokiem przy montażu kominka jest wybór odpowiedniego miejsca oraz instalacja zgodna z zaleceniami producenta. Należy wziąć pod uwagę dostęp do gniazdka elektrycznego, a także materiały palne znajdujące się w pobliżu. Choć kominek elektryczny nie emituje prawdziwego ognia, może generować ciepło (modele z funkcją grzewczą), a wyższa temperatura u wylotu systemu grzejnego może negatywnie wpłynąć na znajdujące się w pobliżu przedmioty wrażliwe na temperaturę.