Główna

Kominek tradycyjny czy biokominek — który wybrać do swojego domu?

biokominek na ścianie w nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji

Kominki od wieków były podstawowym źródłem ciepła. Przed modernizacją metod grzewczych, kominki stanowiły stały element wystroju wnętrz, szczególnie na terenach o zimnym i umiarkowanym klimacie. Z tego też powodu wpisały się w historię kulturę i sztukę, stając się ponadczasową metaforą ciepła i bezpieczeństwa. Wraz z rozwojem technologii – w dobie ekologicznych rozwiązań grzewczych, kominki zostały wyparte jako podstawowe źródło ogrzewania, w zdecydowanej większości przypadków stając się ozdobnymi elementami wyposażenia pomieszczeń. Ponadto nowoczesne rozwiązania umożliwiają zastosowanie urządzeń, które zapewnią wspaniały, wizualny efekt przy znacznym wyeliminowaniu wad tradycyjnych, opalanych drewnem palenisk. W tym artykule dowiesz się, jakie są wady i zalety kominka oraz jego ekologicznej alternatywy w postaci biokominka. Dowiesz się także, w jaki sposób funkcjonuje biokominek oraz jakie trzeba spełnić wymogi, by móc zostać jego szczęśliwym posiadaczem.

Kominek tradycyjny – cechy charakterystyczne

Kominek tradycyjny aktualnie pełni dekoracyjną funkcję, służąc także jako dodatkowe źródło ogrzewania. Instalacja ta wykorzystuje proces równomiernego spalania paliwa w postaci drewna lub brykietu do wytworzenia ciepła i płomieni. Takie rozwiązanie jest cenione głównie jako elegancki element wystroju wnętrza, który nadaje mu niepowtarzalnego uroku. Warto jednak pamiętać, że tradycyjny kominek, pomimo zachwycających, dekoracyjnych właściwości, obarczony jest pewnymi mankamentami, które sprawiają, że nie każdy może sobie pozwolić na jego instalację.

Zalety tradycyjnego kominka

Kominek tradycyjny posiada wiele zalet, które powodują, że wciąż cieszy się popularnością. Przede wszystkim potrafi skutecznie ogrzać pomieszczenia i nastrojowo je rozświetlić co jest szczególnie cenione w trakcie chłodnych pór roku. Taka właściwość sprawia, że kominek nie tylko cieszy oko pięknem płonącego paleniska, stanowiąc przy tym źródło ciepła, ale także może przyczynić się do niwelowania wilgoci w pomieszczeniu. Właściwie zainstalowany i obudowany kominek stanowi cenny element wystroju wnętrza, nadając mu szlachetności i elegancji, co jest szczególnie cenione przez entuzjastów ponadczasowych i klasycznych rozwiązań.

Wady kominka opalanego drewnem

Warto mieć świadomość, że koszty związane z budową i eksploatacją samego kominka są stosunkowo wysokie. Ponadto należy liczyć się z koniecznością zabezpieczenia ścian w pobliżu paleniska, z uwagi na jego wysoką temperaturę. Z uwagi na emisję spalin, instalacja musi mieć dostęp do sprawnego i serwisowanego kanału kominowego. Należy przy tym zapewnić spełniający wymogi bezpieczeństwa system wentylacyjny. Nie zapominajmy także o przestrzeni do składowania drewna lub brykietu. Ponieważ kominek wykorzystuje naturalne zjawisko spalania, które generuje zanieczyszczenia w postaci sadzy i popiołu, należy pamiętać o regularnym opróżnianiu popielnika oraz czyszczeniu kanałów odprowadzających spaliny.

Biokominek – cechy charakterystyczne

Biokominki to urządzenia, które zasługują na zainteresowanie, zwłaszcza w przypadku osób, które marzą o przytulnym wnętrzu. Z uwagi na swoje niewątpliwe zalety, urządzenie to zdobywa coraz większą popularność nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Biokominek to rodzaj kominka, który spala biopaliwo występujące w formie płynnego lub żelowego etanolu. Bioetanol jest paliwem otrzymywanym w wyniku fermentacji materiałów bogatych w węglowodany. Spala się do pary wodnej, więc nie przyczynia się do emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko w kwestii dbałości o środowisko, lecz także to doskonała wiadomość dla alergików i astmatyków. Średniej wielkości biokominek o pojemności około 2 litrów jest w stanie podtrzymać płomień tylko przez 5 godzin, dlatego istotnym aspektem jest koszt bioetanolu. Biokominek nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego, czy wentylacji, dzięki czemu można go zamontować niemal w każdym pomieszczeniu.

Zalety biokominków

Podsumowując, biokominki to urządzenia, które są łatwe w obsłudze i wymagają stosunkowo niewielkiej konserwacji. W ciągu kilku minut możesz rozpalić biokominek, nie martwiąc się o zapas drewna, czy konieczność czyszczenia komina. Regulacja wlotu powietrza pozwala na dostosowanie wielkości ognia do indywidualnych potrzeb. Biokominki są również eleganckie i stylowe, dzięki czemu staną się ozdobą każdego wnętrza — począwszy od klasycznego po nowoczesne.

Wady biokominków

Biokominki mają kilka wad, które warto poznać przed zakupem. Przede wszystkim nie wytwarzają one znacznych ilości ciepła, więc nie powinny być brane pod uwagę jako główne czy nawet dodatkowe źródło ogrzewania. Owszem, biokominek jest w stanie nieznacznie podnieść temperaturę w pomieszczeniu, jednak wydajność grzewcza tego rodzaju jest zbyt niska. Należy także pamiętać, że biokominek wytwarza płomień, tym samym należy zadbać o to, by w jego pobliżu nie znajdowały się łatwopalne przedmioty (np. firany, kotary, zasłony). Należy więc dobrze przemyśleć montaż i model biokominka, by nie wpływał on negatywnie na inne elementy wyposażenia, szczególnie te znajdujące się nad np. nieosłoniętym paleniskiem.

Jak rozpalić biokominek?

Rozpalenie biokominka jest bardzo proste i nie wymaga wytworzenia odpowiedniego żaru, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków. Aby skorzystać z biokominka, wystarczy wyjąć palniki z komory, używając klucza lub innego narzędzia, jeśli jest to konieczne. Następnie należy napełnić palniki odpowiednim biopaliwem. Po wykonaniu tej czynności upewnij się, że wszystkie otwory wentylacyjne są otwarte, aby umożliwić dobry przepływ powietrza. Na koniec zapal kominek zapałką lub zapalniczką i ciesz się przytulnym ogniem w swoim domu. Natomiast kiedy już zechcesz wyłączyć kominek, wystarczy zamknąć wlot powietrza i pozwolić płonącej cieczy zgasnąć.

Czy biokominek wymaga wentylacji?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, biokominki nie wymagają podłączenia do kanału kominowego. Nie wymagają także systemów wentylacji, które są konieczne w przypadku tradycyjnych kominków. Biokominki są zasilane biopaliwem i nie emitują szkodliwych spalin, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowej wentylacji. Poprzez równomierne spalanie bioetanolu nie emitują zbyt dużych ilości ciepła, co często jest rozwiązaniem znacznie bardziej bezpiecznym niż ekspozycja na opalane drewnem paleniska, które osiągają znacznie wyższą temperaturę. Biokominek – np. ścienny stanowi zatem uniwersalne, opłacalne i ekologiczne rozwiązanie, dzięki czemu nie tylko nadaje się do montażu w pokoju, salonie czy sypialni, ale także idealnie się sprawdzi do jadalni, kuchni czy nawet łazienki.

Gdzie kupić biokominek?

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości kominków oraz ich szerokiego wyboru, zapraszamy do naszego sklepu internetowego kominkielektryczne.pl. Oferujemy zarówno modele montowane na ścianie, do zabudowy, jak również te wolnostojące, dzięki czemu dopasujesz wymarzony biokominek do własnego zamysłu i wystroju wnętrza. Niezależnie od tego, czy preferujesz nowoczesny minimalizm, styl vintage, elegancką klasykę czy pełen przepychu glamour, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego w bogatej ofercie biokominków w naszym sklepie.

Konkludując, kominek tradycyjny, jak i biokominek posiada wiele niezaprzeczalnych zalet. By móc dokonać świadomej decyzji co do wyboru paleniska, warto zastanowić się nad każdym jego aspektem i zwrócić uwagę na takie czynniki jak koszty instalacji, eksploatacja czy wymagane warunki użytkowania. Koniec końców jest to konkretna decyzja na dłuższy czas, a jej końcowy efekt powinien być najkorzystniejszy dla Ciebie.