Wkłady do biokominków i kominków elektrycznych są elementami, umożliwiającymi generowanie efektu płomienia, a nawet i ciepła, jeśli urządzenie ma zamontowaną dodatkową funkcję grzania. Zarówno wkłady do biokominków, jak i wkłady do kominków elektrycznych wyróżniają się unikatowymi cechami, które warto poznać, zanim podejmie się decyzję o zakupie jednego z nich. Wkłady do biokominków są przeznaczone do użytku z biopaliwem w postaci płynu lub żelu na bazie etanolu. Generują one „naturalny” płomień, tworząc niepowtarzalny nastrój. Natomiast wkłady do kominków elektrycznych zostały zaprojektowane tak, aby generować bardzo realistyczne efekty płomieni za pomocą elektryczności.
Zasady działania wkładu elektrycznego
Wkład elektryczny odpowiada za generowanie imitacji płomienia, dzięki diodom LED, które są umieszczone w odpowiednich miejscach wewnątrz „paleniska”. Większość modeli ma funkcje generowania efektu trójwymiarowego (3D), dzięki czemu ogień jest bardziej realistyczny. Technologia ta polega na zastosowaniu specjalnych luster, odbijających światło w różnych kierunkach, tworząc w ten sposób wrażenie głębi i imitując ruch płomieni. Wkłady elektryczne wyposażone są w możliwość regulacji dynamiki ognia, dzięki czemu użytkownik może dopasować płomień do swoich preferencji. Ponadto, wkłady do kominków elektrycznych mogą mieć wbudowaną funkcję grzewczą w postaci grzałki elektrycznej lub emitera podczerwieni, która dodatkowo ogrzewa pomieszczenie. Użytkownik takiego modelu kominka ma możliwość regulacji mocy grzewczej i może dopasować temperaturę w pomieszczeniu do swoich potrzeb. Warto również wspomnieć o panelu sterowania, umożliwiającym kontrolowanie funkcji kominka. Można regulować nie tylko efekt płomieni i temperaturę, ale również czas działania urządzenia.
Zalety kominka elektrycznego
Kominek elektryczny ma wiele zalet, które czynią go praktycznym, dekoracyjnym i funkcjonalnym urządzeniem nie tylko w domu, ale także w biurze, w kawiarni, w bufecie i wielu innych pomieszczeniach. Montaż takiego kominka nie wymaga specjalnych zezwoleń, ani też przewodów na odprowadzanie dymu. Kominek elektryczny nie wykorzystuje prawdziwego ognia, więc nie emituje spalin. Nie potrzebuje również suchego drewna i miejsca na składowanie oraz suszenie opału. W zależności od modelu często wystarczy po prostu podłączyć urządzenie do prądu. Możliwość swobodnej regulacji intensywności płomienia daje użytkownikowi kontrolę nad funkcjonowaniem kominka elektrycznego. Niektóre modele oferują także różne tryby płomieni, na przykład: efekt pulsującego ognia, czy płomienie imitujące palące się drewno. Większość kominków posiada wbudowany element grzewczy, pozwalający na dodatkowe ogrzanie pomieszczenia. Ponadto funkcja grzewcza może być używana wraz z efektem płomienia lub bez niego, dzięki czemu kominek jest nie tylko dekoracją, ale także funkcjonalnym urządzeniem. Konserwacja takiego kominka nie wymaga usuwania popiołu i codziennego czyszczenia, gdyż wystarczy tylko regularne odkurzanie i utrzymanie w czystości zewnętrznej powierzchni. Warto również wspomnieć o tym, że kominki elektryczne są często lżejsze od tradycyjnych kominków opalanych drewnem. Ta zaleta oraz uniezależnienie od przyłączenia do kanałów kominowych sprawiają, że w przypadku kominków wolnostojących, można w razie potrzeby zmienić ich miejsce położenia. Funkcje dekoracyjne kominków elektrycznych są niezmiernie istotne, ponieważ wybór odpowiedniego stylu, wzoru, rozmiaru można dopasować do wielkości i rodzaju pomieszczenia. Dla przykładu kominek w sypialni lub innym miejscu do odpoczynku, czy rekreacji może stanowić także dodatkowe, nastrojowe oświetlenie.
Wady kominka elektrycznego
Kominek elektryczny ma wiele zalet, ale istnieją też wady, które warto wziąć pod uwagę, analizując swoje potrzeby i preferencje. Każde urządzenie elektryczne wymaga prądu, bez którego nie może działać. Bez dostępu do energii elektrycznej nie będzie możliwe korzystanie z funkcji kominka, zarówno tej dekoracyjnej, jak i grzewczej. Co za tym idzie, w przypadku awarii prądu lub braku zasilania urządzenie przestanie generować efekt płomienia i dodatkowo ogrzewać pomieszczenie. Każdy kominek elektryczny zużywa energię podczas swojej pracy. Choć zużycie prądu jest stosunkowo niskie, jeśli kominek nie będzie generował ciepła, a jedynie wizualizował płomień, to i tak rachunek za prąd może być wyższy, gdy urządzenie będzie działało w ciągły sposób przez długi czas. Chociaż niektóre modele kominków elektrycznych mają funkcję grzewczą, to ilość generowanego ciepła może nie być wystarczająca do ogrzania pomieszczenia. Urządzenie o zbyt niskiej mocy grzewczej może nie być wystarczające do docieplenia dużych przestrzeni. Ponadto pomimo starań producentów nie każdy użytkownik zadowoli się efektem imitacji płomienia i chociaż technologia LED i projekty wkładów elektrycznych są coraz bardziej zaawansowane, niektóre osoby mogą odczuwać brak naturalnego płomienia, zapachu palącego się drewna lub odgłosów trzaskania ognia.
Zasada działania biokominka
Zasada działania biokominka opiera się na spalaniu biopaliwa w postaci żelu lub płynu. Biopaliwo etanolowe, płynne lub żelowe jest wytwarzane z odnawialnych surowców roślinnych. Biokominki są wyposażone w specjalne zbiorniki na biopaliwo, które jest podawane bezpośrednio do palnika. Podstawową zasadą działania biokominka jest bezpośrednie podpalenie biopaliwa w odpowiednio dostosowanym zbiorniku lub specjalnego palnika. Biomateriał opałowy spala się bezpośrednio do pary wodnej i niewielkiej ilości dwutlenku węgla, natomiast płomień jest bezdymny i nie wymaga wyprowadzenia spalin przez komin. Kominki tego rodzaju mają regulowany płomień, który można dostosować do własnych potrzeb. Ponadto są one popularne ze względu na swoją estetykę i łatwość użytkowania. Należy jednak pamiętać, że biokominki nie sprawdzą się jako główne źródło ogrzewania pomieszczeń domowych. Ich funkcja skupia się na dekoracyjnym efekcie płomieni.
Zalety biokominka
Biokominki nie wymagają tradycyjnego przewodu kominowego na odprowadzanie dymu, co oznacza, że mogą one być zamontowane w różnych pomieszczeniach, w zależności od upodobań i preferencji. Nie wymagają również skomplikowanej instalacji, gdyż są łatwe w montażu. Biopaliwo, które jest używane w biokominkach, spala się bezdymnie i nie emituje szkodliwych dla zdrowia substancji. Kolejną zaletą tego rodzaju urządzeń jest łatwość obsługi. Wystarczy napełnić zbiornik materiałem opałowym i podpalić płomień, aby uzyskać oczekiwany efekt. Wiele modeli biokominków jest urządzeniami przenośnymi, pozwalającymi umieścić je w innych pomieszczeniach, jeśli jest taka potrzeba. Płomień biokominka tworzy przyjemny nastrój, generując iluzję prawdziwego ognia.
Wady biokominka
Pomimo licznych zalet biokominki mają również pewne wady, chociażby takie jak niska emisja ciepła. Ich wydajność grzewcza jest nieefektywna, dlatego biokominków nie można traktować jako główne źródło ciepła, służące do ogrzania pomieszczeń. Kominki tego typu są bardziej dekoracyjnym elementem niż urządzeniem do ogrzewania. Biokominki spalają materiał opałowy i generują w ten sposób niewielką ilość dwutlenku węgla i pary wodnej, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniego wentylowania pomieszczenia. Materiał opałowy, jakim jest biopaliwo, stanowi dodatkowy wydatek. Należy regularnie uzupełniać zapas paliwa, co wpływa na koszty użytkowania tego rodzaju kominka. Bezpośredni płomień może stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli użytkownik nie będzie przestrzegał zasad bezpieczeństwa. Ponadto biokominki mogą wymagać regularnego czyszczenia powierzchni i zbiornika na paliwo oraz usuwania wszelkich zanieczyszczeń.
Biokominek a kominek elektryczny
Biokominek i kominek elektryczny to dwa różne urządzenia, które są zasilanie w odmienny sposób. Do użytkowania biokominka potrzebne jest biopaliwo, natomiast kominek elektryczny potrzebuje prądu i nie wymaga spalania żadnych materiałów opałowych. Biokominki mają ograniczone możliwości ogrzewania w porównaniu z kominkami elektrycznymi, które są zaopatrzone w funkcję grzewczą i mogą generować ciepło. Biokominek można umieścić w dowolnym miejscu, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Kominek elektryczny jest pod tym względem jeszcze bardziej uniwersalny, gdyż nie emituje żadnych spalin, gazów ani pary wodnej. Kolejną różnicą jest rodzaj płomienia. W przypadku urządzeń elektrycznych nie ma „prawdziwego” płomienia i związanego z nim ryzyka, jakie jest w sytuacji obchodzenia się z otwartym ogniem w biokominku. Regularne czyszczenie i konserwacja także są odmienne. Biokominki wymagają regularnej pielęgnacji w przeciwieństwie do urządzeń elektrycznych.
Gdzie kupić wydajny wkład kominkowy?
Wydajny wkład kominkowy musi spełniać odpowiednie normy jakościowe i mieć atest potwierdzający jego bezpieczeństwo i przydatność do użytku. W sklepie specjalizującym się w sprzedaży kominków i potrzebnych akcesoriów można kupić wkład kominkowy od sprawdzonego i renomowanego producenta. Wybierając tę opcję zakupu, ma się pewność, że produkt jest oryginalny, pochodzi z zaufanego źródła i spełnia wymagane normy jakościowe. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie znajduje się bogaty wybór wydajnych wkładów kominkowych gwarantujących najlepsza jakość. Nasz szeroki asortyment spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Oferujemy wkłady kominkowe renomowanego producenta Aflamo. Dbamy o to, aby nasze produkty spełniały najwyższe standardy, zapewniając bezpieczeństwo. Nasz zespół ekspertów gotowy jest służyć pomocą i fachowym doradztwem. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy dobrać odpowiedni wkład kominkowy do indywidualnych preferencji Klienta.