Główna

Biokominek i telewizor — jak urządzić nowoczesny salon?

Nowoczesny salon z biokominkiem pod tV

Salon to miejsce, w którym się relaksujesz, spędzasz czas z rodziną, przyjaciółmi i gośćmi. Pomieszczenie to jest szczególne nie tylko przez wzgląd na swoją funkcję, ale także estetykę. Zależy nam, by odzwierciedlało nasz niebanalny styl, wpisując się jednocześnie w najnowsze trendy aranżacji wnętrz. Wystrój powinien ze sobą współgrać, tworząc harmonię i przestrzeń, w której się dobrze czujemy. Ponieważ jest to także nasza świątynia domowej rozrywki, nie może zabraknąć w nim telewizora. Jeśli zależy nam na wspaniałej, ciepłej atmosferze świetnym dodatkiem będzie także biokominek, który idealnie odnajdzie się w wystroju współczesnego salonu, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca. W tym wpisie skupimy się na kilku istotnych kwestiach, które wyjaśnią, czym jest biokominek oraz podsuniemy kilka wskazówek dotyczących funkcjonalnego montażu. Dowiedz się jak ustawić urządzenia względem siebie, by stworzyć estetyczny pokój oraz zachować zasady bezpieczeństwa. Zapoznaj się z kilkoma użytecznymi podpowiedziami, które pomogą Ci urządzić salon zgodnie z wymarzonym zamysłem.

Jak działa biokominek?

Biokominek to doskonały wybór dla osób, które pragną cieszyć się widokiem naturalnych płomieni z wyłączeniem funkcji typowo grzewczych, które wymagają spalania drewna lub gazu. Urządzenie wykorzystuje biopaliwo, czyli paliwo pochodzenia roślinnego, które spala się do pary wodnej. Dzięki temu nie wytwarza dymu, popiołu i sadzy, a co za tym idzie, nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Biokominek możesz zamontować w prawie każdym pomieszczeniu, ponieważ nie wymaga on specjalnej wentylacji, która jest konieczna w przypadku posiadania tradycyjnych urządzeń grzewczych. Możemy także decydować o intensywności płomienia poprzez regulację ilości tlenu, którą dostarczymy do palnika. Pamiętajmy jednak, że choć temperatura, która powstaje przy spalaniu biopaliwa, jest przekazywana do otoczenia, to biokominka nie powinno rozpatrywać się jako typowego źródła ciepła. Urządzenie pełni rolę głównie dekoracyjną, zapewniając magiczną atmosferę w domu, mieszkaniu czy nawet domku letniskowym.

Biokominek a bezpieczeństwo

Biokominki stały się powszechnym elementem wystroju wnętrz, znajdując uznanie zarówno wśród miłośników nowoczesnego designu, jak i u entuzjastów klasycznego, przytulnego wystroju. Zastanawiasz się jednak czy biokominek jest dobrym wyborem, gdy masz małe dzieci lub zwierzęta?

Jak każde źródło ognia, biokominki wymagają ostrożnego traktowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Na wstępie bardzo istotne jest, aby zakupić pewny i sprawdzony produkt z zaufanego sklepu. Kolejnym punktem jest właściwa instalacja. Biokominka nie należy montować w pobliżu łatwopalnych przedmiotów — na przykład zasłon czy firan. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z naturalnym płomieniem. Warto więc zwrócić uwagę, by nad urządzeniem nie umieszczać przedmiotów wrażliwych na wyższą temperaturę, szczególnie jeśli zakupiliśmy model z otwartym palnikiem, nieosłoniętym w górnej części. Ostatnim, istotnym punktem jest umiejętne korzystanie i konserwacja. Biopaliwo jest cieczą skrajnie łatwopalną dlatego, należy zadbać o odpowiednie przechowanie i rozsądne użytkowanie. Warto także zakupić bioetanol dobrej jakości. W przypadku użycia paliwa o gorszych parametrach urządzenie może wymagać czyszczenia.

Biokominek jest niezwykle prosty w obsłudze i utrzymaniu, niemniej powinniśmy zastosować względem niego takie same zasady bezpieczeństwa jak przy innych źródłach ciepła. Pamiętajmy więc by wyłączać urządzenie, gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu. Nie zostawiajmy także przedmiotów łatwopalnych w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Oczywiście należy także zachować szczególną uwagę, gdy korzystamy z kominka w towarzystwie malutkich dzieci czy zwierząt.

Biokominek i telewizor – jak urządzić przytulny salon?

Salon jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu w ciągu dnia. Dlatego warto zadbać o to, aby był on estetyczny, funkcjonalny, a przede wszystkim przytulny. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić nowoczesny salon, warto połączyć ze sobą biokominek z telewizorem. Dzięki temu stworzysz pomieszczenie, w którym nie tylko zregenerujesz swoje siły, ale także spędzisz miło czas z rodziną i znajomymi. W propozycjach poniżej dowiesz się, jak połączyć biokominek i telewizor w różnych konfiguracjach na jednej lub wielu ścianach.

Biokominek na jednej ścianie z telewizorem

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest montaż biokominka na jednej ścianie z telewizorem. Biokominek stanowi piękną dekorację i główny element ozdobnej aranżacji pomieszczenia. Połączenie instalacji z telewizorem na jednej ścianie stworzy interesujący kontrast i zapewni sprzyjającą relaksowi atmosferę. W takim układzie możesz ustawić sofę naprzeciwko kominka i telewizora. Jest to praktyczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku mniejszych salonów. To także świetna propozycja dla nowoczesnych projektów, gdzie ilość mebli ogranicza się do niezbędnego minimum, by jak najbardziej wykorzystać dostępną przestrzeń. Montaż biokominka pod telewizorem wymaga jednak zastosowania wygórowanych wymogów bezpieczeństwa. Dotyczy to odpowiednich odległości i wykorzystania materiałów, które będą dobrze izolowały przestrzeń między urządzeniem a płomieniem.

Jasny duży salon z biokominkiem pod telewizorem

 

Biokominek obok telewizora

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie chcesz montować telewizora nad biokominkiem, możesz umieścić go obok na tej samej ścianie. Jest to proste rozwiązanie, które poszerzy Twoją przestrzeń do relaksu. Następnie możesz ustawić sofę lub inne meble bezpośrednio naprzeciw obu urządzeń, aby cieszyć się nimi jednocześnie.

Nowoczesny salon z biokominkiem obok telewizora

 

Kształt litery „L” z biokominkiem i telewizorem

Jeśli twój pokój nie jest wystarczająco długi lub nie masz miejsca na żadnej ze ścian, aby umieścić jednocześnie telewizor i kominek, układ urządzeń w kształcie litery „L” może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. W tym celu umieść telewizor i kominek na prostopadłych ścianach. W zależności od kształtu pokoju lub preferencji możesz ustawić sofę naprzeciwko kominka, lub telewizora – lub obu, jeśli masz miejsce na stworzenie dwóch miejsc do siedzenia. Ten układ salonu z kominkiem i telewizorem dobrze pasuje do kwadratowych pomieszczeń.

Nowoczesny minimalistyczny salon z biokominkiem zainstalowanym prostopadle do telewizora

 

Telewizor i biokominek na przeciwległych końcach pokoju

Dobrą techniką projektowania dużych pomieszczeń jest odsunięcie mebli od ścian, tak aby „unosiły się” na środku pomieszczenia. W takim układzie możesz mieć dwie części wypoczynkowe naprzeciw siebie, z kominkiem i telewizorem na obu końcach. W przypadku tego układu salonu z kominkiem możesz puścić wodze wyobraźni, ustawiając meble do siedzenia wedle własnego zamysłu. Możesz eksperymentować, umieszczając wygodne fotele naprzeciw telewizora, a przytulną sofę przy kominku.

Biokominek pod telewizorem – instrukcja montażu

Montaż biokominka pod telewizorem to doskonały pomysł na nowoczesne zaaranżowanie pomieszczenia. Jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby montaż był wykonany prawidłowo. Najistotniejsza jest odległość między urządzeniami. To, czy kominek będzie zamontowany we wnęce, czy bezpośrednio nad telewizorem i czy jego palenisko będzie otwarte, czy całkowicie zabudowane, wpływa na wymagane parametry.

Wskazana odległość między telewizorem a biokominkiem wynosi około 50-80 centymetrów dla wymagań, o których mowa wyżej. Chcesz zmniejszyć tę odległość? Warto zainwestować w półkę, która ograniczy działanie gorącego powietrza na sprzęty elektroniczne znajdujące się nad biokominkiem. Pamiętaj, aby była ona wykonana z izolujących materiałów niepalnych i odpornych na wilgoć oraz wysokie temperatury. Przed montażem biokominka w ścianie warto zapoznać się z wymaganiami producenta oraz poprosić sprzedawcę o pomoc, aby mieć pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie, szybko i bez problemów. Jeśli nie czujesz się na siłach, by podjąć się samodzielnej instalacji, skorzystaj z pomocy specjalistów. Pamiętaj, że montaż jest czynnością, którą domyślnie wykonujemy raz na wiele lat. Warto więc by był przeprowadzony w pełni profesjonalnie.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu?

Bez względu na to, jaki rodzaj biokominka i sposób montażu wybierzesz, musisz dokładnie przeczytać instrukcję producenta. W niej znajdziesz zarówno informacje dotyczące instalacji, jak i sugestie odnośnie zgromadzenia niezbędnych elementów, jakie będą Ci potrzebne w trakcie przeprowadzanej pracy.

Jaki biokominek pod telewizor?

Biokominek pod telewizor to świetny sposób na to, aby połączyć elegancki styl z praktyczną funkcjonalnością. Wybierając biokominek pod telewizor, masz do wyboru modele do zabudowy (we wnęce lub jako element mebla) oraz modele ścienne wiszące. Aby zachować harmonię w pomieszczeniu i cieszyć się przyjemnymi wieczorami przed telewizorem, warto zastosować jedno z dwóch zaleceń aranżacyjnych: wybrać nowoczesny biokominek o stylowej obudowie pasującej do telewizora lub postawić wąski kominek, który idealnie skomponuje się z dużymi telewizorami. Jeśli zależy Ci na minimalistycznym wyglądzie, postaw na biokominek do zabudowy, który wtopi się idealnie w Twoje wnętrze. Natomiast jeśli poszukujesz rozwiązania bardziej designerskiego, polecamy biokominek wiszący, który z pewnością będzie widowiskowym elementem architektonicznym w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu. Montując go na jednej ścianie z telewizorem, zaoszczędzisz miejsce i dodasz wnętrzu wyjątkowego charakteru.